Jak skutecznie wyprać tapicerkę materiałową?
blog
artykuły branżowe, newsy, ciekawostki


Jak skutecznie wyprać tapicerkę materiałową?

Tapicerka w samochodzie brudzi się przez cały czas użytkowania pojazdu. Pył, kurz, plamy z jedzenia lub napojów, a także sierść zwierząt mogą okazać się bardzo trudne do usunięcia. Z tego wpisu dowiesz się, w jaki sposób krok po kroku i skutecznie wyprać tapicerkę w swoim pojeździe.

Skąd biorą się zabrudzenia na tapicerce?

Proces zużycia się materiału, którym obite są samochodowe fotele jest w zasadzie nieuchronny, jednak można znacznie spowolnić go regularnym dbaniem o tapicerkę. Czynnikami, które doprowadzają do zabrudzenia i zużycia tapicerki są:

  • jedzenie i napoje,
  • kurz i pył,
  • sierść zwierząt,
  • woda,
  • pot.

Po pierwsze – dokładne odkurzanie

Dokładne odkurzenie tapicerki jest bardzo ważnym etapem jej czyszczenia. Jeśli zaczniesz prać nieodkurzone fotele samochodowe, powstaną na nich brudne zacieki. Ponadto kosmetyki samochodowe do prania tapicerek działają w zdecydowanej większości według tej samej reguły – po wtarciu preparatu w pokrycie tapicerskie wraz z zabrudzeniami tworzy on mikrogranulki, które po wyschnięciu usuwa się poprzez ponowne odkurzanie. Luźny kurz warto jednak wessać do odkurzacza jeszcze przed użyciem środka piorącego.

Odkurzacz do tapicerki powinien mieć dużą moc, szczególnie jeśli wozisz w samochodzie psa lub różnego rodzaju artykuły przemysłowe. Skuteczność odkurzania podnoszą różnego rodzaju ssawki, które ułatwiają dostęp do szczelin.

Po drugie – nałóż środek czyszczący

Po dokładnym odkurzeniu tapicerki przyszedł czas na nałożenie preparatu do prania. Środek nakładaj ruchami zbierającymi, czyli od tyłu do przodu auta. Jeśli na tapicerce znajdują się trudne do usunięcia plamy, wówczas możesz użyć odplamiacza. Jednak przed nałożeniem go na fotele, sprawdź, czy nie odbarwia on materiału. Unikaj gąbki, czyszczenie za pomocą mikrofibry jest znacznie bezpieczniejsze dla tapicerki. W ten sposób unikniesz niechcianych przetarć.

Teraz odczekaj, aż preparat zaschnie, krystalizując się wraz zabrudzeniami w drobne granulki. Następnie usuń go za pomocą odkurzacza.

Po trzecie – pozostaw tapicerkę do wyschnięcia

Najlepszą porą na pranie tapicerki jest lato. Wtedy możesz pozostawić samochód z uchylonymi oknami na parkingu. Zdecydowanie unikaj prania foteli w wilgotne dni, kiedy schnięcie znacznie się wydłuży, a w skrajnie złym przypadku może dojść nawet do pleśnienia. Absolutnie nie należy czyścić tapicerki w czasie mrozu. Zamarzająca woda zwiększa swoją objętość i może poważnie uszkodzić strukturę materiału, z którego wykonana jest tapicerka. Możesz pozwolić sobie na to, jeśli posiadasz ciepły i suchy garaż.

Po czwarte – pomyśl o impregnacji

Wypraną tapicerką warto zaimpregnować. Po całkowitym wyschnięciu materiału należy spryskać go impregnatem do tapicerek z odległości około 25 centymetrów równomiernie po całej powierzchni. Środek zapobiega szybkiemu osadzaniu się zabrudzeń, a także zwiększa wytrzymałość i żywotność tkanin. Impregnat wysycha całkowicie po około 30 minutach.

Dlaczego warto dbać o tapicerkę w samochodzie?

Wnętrze samochodu stanowi wizytówkę jego właściciela. Ponadto wszyscy podróżujący lepiej czują się w czystym i zadbanym pojeździe. Jednak co najważniejsze – samochód z zadbaną tapicerką łatwiej odsprzedać za satysfakcjonującą cenę. Dlatego warto regularnie czyścić i pielęgnować fotele w swoim aucie, nie dopuszczając do tego, by materiał przecierał się, tracił kolor lub pochłaniał takie ilości zabrudzeń, że trudno będzie je usunąć. Wielu kierowców dba o tapicerkę, stosując pokrowce na fotele, co również skutecznie chroni ją przed zabrudzeniami i zużyciem.


Sprawdź także artykuł: Jak zdezynfekować samochód?skontaktuj się z nami

+48 605 549 703