Skórzana tapicerka – jak o nią zadbać?
blog
artykuły branżowe, newsy, ciekawostki


Skórzana tapicerka – jak o nią zadbać?

Tapicerka ze skóry uchodzi za synonim luksusu, jednak żeby faktycznie prezentowała się elegancko i nienagannie musisz ją regularnie czyścić i pielęgnować. Podpowiadamy, jak prawidłowo czyścić i pielęgnować skórzane wykończenia wnętrza pojazdu.

Skóra – materiał trwały, ale…

Skóra naturalna uchodzi za jeden z najtrwalszych materiałów. I rzeczywiście tak jest, jednak jeśli zaniechasz regularnej pielęgnacji, skóra straci korzystny wygląd i wyraźnie się zestarzeje. O ile skórzana motocyklowa kurtka pod wpływem działania czasu może wyglądać jeszcze bardziej charakternie, o tyle skórzana tapicerka samochodowa niestety straci swój urok, jeśli o nią nie zadbasz. Pielęgnowanie i czyszczenie skórzanej tapicerki pozwala przez dłuższy czas utrzymać kolor i strukturę skóry.

Dlaczego pielęgnacja skóry jest tak istotna?

Skórzana tapicerka pokryta jest warstwą ochronną, która zapobiega ścieraniu się skóry, a także chroni przed wilgocią, działaniem wysokich i niskich temperatur oraz promieniami UV. Podczas użytkowania warstwa ta zużywa się, przez co szybciej dochodzi do utraty koloru, przebarwień, przetarć i pęknięć. Dlatego oprócz czyszczenia ważne są również kosmetyki samochodowe do pielęgnacji skórzanej tapicerki, które odbudowują warstwę ochronną.

Czyszczenie skóry – jak to robić?

Zanim przejdziesz do usuwania plam i czyszczenia tapicerki, zacznij od dokładnego odkurzania, również w szczelinach między siedziskiem i oparciem.

  • Wybierz odpowiednie preparaty – pamiętaj o tym, by używać jedynie środków czyszczących przeznaczonych do czyszczenia skóry. Unikaj preparatów do prania innych materiałów, a w szczególności mydła, które ma zasadowy odczyn i pozostawia na skórze trwale widoczne ślady.
  • Używaj miękkiej ściereczki lub gąbki – dobrym materiałem jest mikrofibra, która skutecznie usuwa zabrudzenia i nie uszkadza czyszczonej powierzchni. Ze szczelin wydobywaj zabrudzenia przy użyciu szczoteczki z miękkim włosiem.
  • Używaj wody destylowanej lub odstanej przegotowanej – dzięki temu unikniesz plam z wapiennym osadem.
  • Czyść tapicerkę fragmentami – wówczas nie istnieje ryzyko pominięcia którejś części fotela, ponadto podczas czyszczenia mniejszych fragmentów łatwiej zachować dokładność.

Ważne: Pamiętaj o tym, by plamy czyścić na bieżąco zaraz po ich powstaniu. Nie pozwól, by rozlane napoje lub tłuste ślady po jedzeniu wsiąkały w strukturę skóry. W tym celu warto wozić w aucie nawilżane ściereczki do skórzanej tapicerki.

Kolejny etap: konserwacja skóry

Kosmetyki samochodowe do pielęgnacji występują w różnej formie.Popularne są kremy na bazie pszczelego wosku i lanoliny, odżywki czy mleczka do skóry (mleczka czyszczące przeznaczone do innych materiałów mogą zniszczyć skórę, ponieważ zawierają substancje ścierne).

Wybrany preparat wcieraj miękką ściereczką. Uprzednio wyczyszczona skóra jest w stanie wchłonąć go naprawdę sporo. Dzięki temu zostanie dobrze nawilżona. Zaimpregnowana w ten sposób staje się odporna na przetarcia i pęknięcia. Jest również mniej podatna na działanie wysokich lub niskich temperatur i wchłanianie zabrudzeń. Jeśli środek, którego używasz, zawiera również filtr UV, wtedy uchronisz tapicerkę przed blaknięciem i odbarwieniami.

Jak często czyścić i pielęgnować skórzaną tapicerkę?

Wszystko zależy oczywiście od intensywności użytkowania pojazdu. Latem skórzane obicia mogą wchłaniać pot gromadzący się na plecach oraz włosach (zagłówki), zimą natomiast są narażone na częsty kontakt z wilgocią. Optymalna częstotliwość czyszczenia i pielęgnacji to raz na 2-3 miesiące. Jeśli zauważysz widoczne plamy, nie zwlekaj. Im szybciej użyjesz środka czyszczącego, tym większa szansa ich usunięcia.


Sprawdź także artykuł: Domowy auto detailing – jak wykonać go samodzielnie?skontaktuj się z nami

+48 605 549 703