Quality underPressure
Plastik jest materiałem najczęściej wykorzystywanym w produkcji elementów wykończeniowych we wnętrzach pojazdów. W najnowszym wpisie podpowiadamy, w jaki sposób czyścić i pielęgnować elementy plastikowe, by przez dłuższy czas prezentowały się nienagannie oraz zachowały wysoką jakość.
Plastik, jak każdy inny materiał, starzeje się. Oznacza to, że z biegiem czasu może tracić kolor oraz nadaną mu fabrycznie fakturę. Będą pojawiać się na nim również drobne lub większe uszkodzenia, takie jak zadrapania czy rysy. Na jakość oraz wygląd plastiku negatywnie wpływają promienie słoneczne, a także wysokie temperatury, jakie występują w pozostawionych na słońcu pojazdach. W efekcie plastik może pękać oraz odbarwiać się. W takiej sytuacji wnętrze pojazdu straci swoją estetykę, która dla wielu właścicieli samochodów jest elementem kluczowym. Auto straci również na wartości, co ma bardzo istotne znaczenie w sytuacji, kiedy będziesz planował je odsprzedać.
Osadzający się na plastiku kurz sprzyja rozwojowi roztoczy i innych drobnoustrojów. Wpływa to niekorzystnie na zdrowie dróg oddechowych, a w szczególności uciążliwe może okazać się dla osób cierpiących na różne alergie. Dlatego regularne czyszczenie plastikowych elementów kokpitu powinno być dla każdego kierowcy rzeczą oczywistą.
Wielu kierowców ogranicza się do czyszczenia plastikowych elementów wewnątrz pojazdu wilgotną szmatką. Niestety ten sposób pozwala usunąć jedynie powierzchowne zabrudzenia. Aby skutecznie czyścić i pielęgnować plastiki konieczne będę kosmetyki samochodowe. Czyszczenie z ich użyciem jest wskazane, ponieważ:
Do skutecznego czyszczenia oraz odpowiedniej pielęgnacji elementów we wnętrzu pojazdu wybierz środki, które charakteryzują się działaniem wielofunkcyjnym. Ważne jest, aby w kwestii czyszczenia było zdolne do usuwania zróżnicowanych zabrudzeń, m.in. zaschniętych lub tłustych. Niezwykle istotne jest to, aby gwarantowały również działanie antystatyczne, które zapobiega ponownemu osadzaniu się kurzu na powierzchni plastiku. Wysokiej jakości kosmetyki po wyschnięciu pozostawiają na czyszczonej powierzchni cienki film, który zapobiega ponownym zabrudzeniem, a także chroni przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak choćby temperatura czy promienie UV. Niezwykle istotną funkcją jest ochrona przed blaknięciem i utratą koloru. Oczywiście niezwykle istotne jest to, by dobrać preparat przeznaczony do konkretnego rodzaju materiału. Jeśli plastiki w kokpicie powinny zachować połysk, wybierz środek nabłyszczający. W przypadku plastików matowych postaw na matujące preparaty.
Plastik dość łatwo chłonie zapachy, dlatego wnętrze pojazdu należy czyścić regularnie, by zapobiec wsiąkaniu przykrych zapachów w plastikowe elementy. Ich źródłem mogą być jedzenie w aucie, palenie papierosów, podróżowanie z psem czy pleśń wydobywająca się z niesprawnej klimatyzacji. Dlatego warto używać preparatów do czyszczenia kokpitu, które pozostawiają świeży i przyjemny zapach.
Aby zachować wysoką jakość plastików w kokpicie przez dłuższy czas, czyść i pielęgnuj je z odpowiednią częstotliwością. W usuwaniu powstających zabrudzeń na bieżąco pomogą Ci chusteczki nawilżane środkiem do czyszczenia kokpitu. W regularnie czyszczonym kokpicie rzadziej dochodzi do konieczności kompleksowego mycia, które zajmuje dużo czasu. Pamiętaj również o tym, żeby czyścić z kurzu nie tylko duże powierzchnie, ale też trudno dostępne miejsca i szczeliny. Pomogą Ci w tym miękkie pędzelki, którymi usuniesz kurz ze szczelin, nie rysując powierzchni plastiku.
Trzymając się tych kroków, znacznie dłużej utrzymasz wnętrze swojego pojazdu w dobrym stanie.
Krzysztof Kubit
+48 605 549 705