Jak zadbać o plastik w kokpicie samochodu?
blog
artykuły branżowe, newsy, ciekawostki


Jak zadbać o plastik w kokpicie samochodu?

Plastik jest materiałem najczęściej wykorzystywanym w produkcji elementów wykończeniowych we wnętrzach pojazdów. W najnowszym wpisie podpowiadamy, w jaki sposób czyścić i pielęgnować elementy plastikowe, by przez dłuższy czas prezentowały się nienagannie oraz zachowały wysoką jakość.

Dlaczego warto zadbać o plastiki?

Plastik, jak każdy inny materiał, starzeje się. Oznacza to, że z biegiem czasu może tracić kolor oraz nadaną mu fabrycznie fakturę. Będą pojawiać się na nim również drobne lub większe uszkodzenia, takie jak zadrapania czy rysy. Na jakość oraz wygląd plastiku negatywnie wpływają promienie słoneczne, a także wysokie temperatury, jakie występują w pozostawionych na słońcu pojazdach. W efekcie plastik może pękać oraz odbarwiać się. W takiej sytuacji wnętrze pojazdu straci swoją estetykę, która dla wielu właścicieli samochodów jest elementem kluczowym. Auto straci również na wartości, co ma bardzo istotne znaczenie w sytuacji, kiedy będziesz planował je odsprzedać.

Nie zapomnij o regularnym czyszczeniu

Osadzający się na plastiku kurz sprzyja rozwojowi roztoczy i innych drobnoustrojów. Wpływa to niekorzystnie na zdrowie dróg oddechowych, a w szczególności uciążliwe może okazać się dla osób cierpiących na różne alergie. Dlatego regularne czyszczenie plastikowych elementów kokpitu powinno być dla każdego kierowcy rzeczą oczywistą.

Skuteczne czyszczenie plastiku w samochodzie

Wielu kierowców ogranicza się do czyszczenia plastikowych elementów wewnątrz pojazdu wilgotną szmatką. Niestety ten sposób pozwala usunąć jedynie powierzchowne zabrudzenia. Aby skutecznie czyścić i pielęgnować plastiki konieczne będę kosmetyki samochodowe. Czyszczenie z ich użyciem jest wskazane, ponieważ:

  • pomagają usuwać nie tylko powierzchowne zabrudzenia, ale też trudniejsze plamy,
  • konserwują plastik, zabezpieczając przed starzeniem,
  • przywracają naturalny kolor,
  • zabezpieczają przed działaniem czynników zewnętrznych,
  • zapobiegają rozwojowi roztoczy i innych drobnoustrojów,
  • nadają wnętrzu pojazdu przyjemny i świeży zapach.

Czym czyścić plastiki w kokpicie?

Do skutecznego czyszczenia oraz odpowiedniej pielęgnacji elementów we wnętrzu pojazdu wybierz środki, które charakteryzują się działaniem wielofunkcyjnym. Ważne jest, aby w kwestii czyszczenia było zdolne do usuwania zróżnicowanych zabrudzeń, m.in. zaschniętych lub tłustych. Niezwykle istotne jest to, aby gwarantowały również działanie antystatyczne, które zapobiega ponownemu osadzaniu się kurzu na powierzchni plastiku. Wysokiej jakości kosmetyki po wyschnięciu pozostawiają na czyszczonej powierzchni cienki film, który zapobiega ponownym zabrudzeniem, a także chroni przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak choćby temperatura czy promienie UV. Niezwykle istotną funkcją jest ochrona przed blaknięciem i utratą koloru. Oczywiście niezwykle istotne jest to, by dobrać preparat przeznaczony do konkretnego rodzaju materiału. Jeśli plastiki w kokpicie powinny zachować połysk, wybierz środek nabłyszczający. W przypadku plastików matowych postaw na matujące preparaty.

Pozostaw wewnątrz świeży zapach

Plastik dość łatwo chłonie zapachy, dlatego wnętrze pojazdu należy czyścić regularnie, by zapobiec wsiąkaniu przykrych zapachów w plastikowe elementy. Ich źródłem mogą być jedzenie w aucie, palenie papierosów, podróżowanie z psem czy pleśń wydobywająca się z niesprawnej klimatyzacji. Dlatego warto używać preparatów do czyszczenia kokpitu, które pozostawiają świeży i przyjemny zapach.

Nie doprowadź do silnego zabrudzenia

Aby zachować wysoką jakość plastików w kokpicie przez dłuższy czas, czyść i pielęgnuj je z odpowiednią częstotliwością. W usuwaniu powstających zabrudzeń na bieżąco pomogą Ci chusteczki nawilżane środkiem do czyszczenia kokpitu. W regularnie czyszczonym kokpicie rzadziej dochodzi do konieczności kompleksowego mycia, które zajmuje dużo czasu. Pamiętaj również o tym, żeby czyścić z kurzu nie tylko duże powierzchnie, ale też trudno dostępne miejsca i szczeliny. Pomogą Ci w tym miękkie pędzelki, którymi usuniesz kurz ze szczelin, nie rysując powierzchni plastiku.

Czyszczenie kokpitu – podsumowanie

  • Czyść plastiki regularnie – tylko wtedy zachowasz ich estetykę oraz wysoką jakość.
  • Nie myj kokpitu wilgotną szmatką – w ten sposób usuniesz tylko powierzchowne zabrudzenia.
  • Używaj wielozadaniowych preparatów, które czyszczą i pielęgnują plastiki wewnątrz kokpitu.
  • Zadbaj o przyjemny zapach w swoim samochodzie.

Trzymając się tych kroków, znacznie dłużej utrzymasz wnętrze swojego pojazdu w dobrym stanie.


Sprawdź także artykuł: Skórzana tapicerka – jak o nią zadbać?skontaktuj się z nami

+48 605 549 703