Jak zdezynfekować samochód?
blog
artykuły branżowe, newsy, ciekawostki


Jak zdezynfekować samochód?

Podczas epidemii najbezpieczniejszym środkiem transportu wydaje się być własny samochód. Jednak aby rzeczywiście tak było, musisz zadbać o to, by nie rozwijały się w nim żadne drobnoustroje. Dowiedz się, jak zdezynfekować samochód, by móc poruszać się nim bezpiecznie w czasie epidemii.

Samochód - dobre miejsce do rozwoju drobnoustrojów

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wnętrze pojazdu to środowisko naprawdę sprzyjające rozwojowi drobnoustrojów. W trasie nie zawsze mamy możliwość dokładnego umycia rąk, dlatego przenosimy do wnętrza drobnoustroje ze sklepów, stacji benzynowych i wszystkich miejsc, do których jeździmy. Do tego dochodzą jeszcze niesprawne klimatyzacja i wentylacja, a także wysokie temperatury.

Dezynfekcja samochodu

Przed rozpoczęciem jazdy należy dokładnie zdezynfekować wszystkie elementy, których dotykasz podczas prowadzenia pojazdu. W tym celu użyj środków dezynfekujących dostępnych w drogeriach lub na stacjach benzynowych. Jeśli w wyniku paniki związanej z epidemią środków tych brakuje w punktach sprzedaży, możesz przygotować je samemu, używając do tego czystego spirytusu, żelu z aloesu oraz opcjonalnie olejku zapachowego, dzięki któremu w kokpicie będzie unosiła się przyjemna woń.

Przed rozpoczęciem jazdy zdezynfekuj:

  • kierownicę,
  • dźwignię hamulca ręcznego,
  • gałkę zmiany biegów,
  • manetki kierunkowskazów i wycieraczek,
  • uchwyty, klamki, lusterko wsteczne,
  • wszystkie przyciski i przełączniki (od klimatyzacji, wentylacji, radia itd.).

Podczas czyszczenia pamiętaj o swoich nawykach. Najwięcej drobnoustrojów gromadzi się w miejscach, których najczęściej dotykasz. Dlatego przed rozpoczęciem jazdy dokładnie zdezynfekuj przede wszystkim swoje dłonie.

Regularnie dbaj o czystość kokpitu

W utrzymaniu sterylności samochodu bardzo pomoże regularne dbanie o jego czystość. Z czyszczeniem kokpitu nie czekaj na czas wiosennych porządków. Regularnie czyść wszystkie elementy wykończenia, tapicerkę i szyby. Pomogą Ci w tym specjalistyczne kosmetyki samochodowe, które nie tylko usuwają zabrudzenia, ale również pielęgnują elementy kokpitu i pomagają utrzymać je w dobrym stanie.

Ograniczaj możliwość zakażenia

Kiedy poruszasz się samochodem, zachowaj jak największą ostrożność i unikaj sytuacji, w których na swoich dłoniach mógłbyś wnieść do kokpitu drobnoustroje. Dlatego podczas tankowania zawsze używaj jednorazowych rękawiczek. Płać kartą nie tylko na stacjach benzynowych, ale również na autostradowych bramkach. Transakcje bezgotówkowe znacznie obniżają ryzyko przeniesienia drobnoustrojów, jako że te mogą rozwijać się również na banknotach i monetach.

Zadbaj również o czystość i sprawność wentylacji oraz klimatyzacji. Zanieczyszczone i wilgotne powietrze również jest środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii, grzybów i wirusów.


Sprawdź także artykuł: Jak zadbać o plastik w kokpicie samochodu?skontaktuj się z nami

+48 605 549 703