Marka własna a marka rozpoznawalna
blog
artykuły branżowe, newsy, ciekawostki


Marka własna a marka rozpoznawalna

Podmioty trudniące się handlem mają możliwość wprowadzenia do swojej oferty produktów marek znanych producentów lub marek własnych, nazywanych również markami handlowymi. Każdy z wariantów niesie ze sobą pewne szanse i zagrożenia, a także pozwala zbudować swój asortyment w oparciu o obydwa rozwiązania, stawiając na marki rozpoznawalne na rynku i marki własne w tych kategoriach produktów, które lepiej sprzedają się właśnie w wybranym modelu. Podpowiadamy, jakie szanse niesie ze sobą sprzedaż marek własnych, a także jakie kategorie produktów private label sprzedają się lepiej niż marki rozpoznawalne.

Przewaga marki własnej nad markami rozpoznawalnymi

Najistotniejszym obszarem, na którym produkty marek własnych mają przewagę nad asortymentem marek znanych producentów, jest niższa cena produktów, a właściwie bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Wynika to z faktu, że koszty zlecenia produkcji produktów private label są znacznie niższe niż koszty uruchomienia własnej produkcji, natomiast jakość wyrobów jest zapewniona dzięki wiedzy i doświadczeniu przedsiębiorstwa wytwarzającego. Stąd też produkty marek własnych są znacznie pewniejszą gwarancją zbytu niż produkty marek rozpoznawalnych.

Niższe koszty dystrybucji i promocji

Większa łatwość zbytu produktów private label przekłada się także na redukcję kosztów promocji i dystrybucji. Duża konkurencja na rynku produktów znanych marek wymaga poświęcenia dużych nakładów finansowych i roboczych na działania promocyjne czy rozbudowę kanałów dystrybucji, które pozwoliłby na zwiększenie zbytu.

Także koszty sprzedaży i utrzymaniu produktu marki własnej są znacznie niższe niż produktów marek rozpoznawalnych na rynku. Producenci lub dystrybutorzy znanych marek mogą mieć konkretne wymagania co do prowadzenia działań promocyjnych czy ekspozycji produktów w sklepie. Generuje to kolejne koszty, które obniżają czysty zysk ze sprzedaży. Problem ten w przypadku marek własnych nie występuje.

W jakich kategoriach produktów bardziej opłaca się postawić na markę własną?

Marki własne mają szczególnie wysoki potencjał sprzedażowy w kategoriach dóbr szybkozbywalnych. Dlatego też marki własne szybko zyskują na popularności w branżach takich, jak:

  • artykuły spożywcze,
  • artykuły papiernicze,
  • środki higieniczne,
  • chemia gospodarcza,
  • kosmetyki samochodowe,
  • chemia motoryzacyjna,
  • chemia techniczna.

Dzięki firmie ONDO masz możliwość wprowadzenia na rynek swoich produktów marki własnej z dziedzin takich, jak chemia motoryzacyjna, chemia techniczna, oleje i smary czy kosmetyki samochodowe.skontaktuj się z nami

+48 605 549 703