Private label w pigułce cz.3 – dystrybucja produktów
blog
artykuły branżowe, newsy, ciekawostki


Private label w pigułce cz.3 – dystrybucja produktów

Z poprzednich wpisów „Private label w pigułce” dowiedziałeś się, na czym należy skupić się w czasie planowania produkcji środków chemicznych o przeznaczeniu technicznym lub motoryzacyjnym, a także poznałeś kolejne kroki i zasady ich wytwarzania z firmą ONDO. W ostatnim wpisie tej serii podpowiadamy, jakie możliwości dystrybucji dają produkty marek własnych.

Masz pełną dowolność wyboru dystrybucji produktów marki własnej

Zacznijmy od tego, że odbierając od nas wolumen produkcji swojego środka chemicznego, smaru czy kosmetyku samochodowego, stajesz się jego wyłącznym dystrybutorem i jedynie od Ciebie zależy, jakimi drogami dystrybucji Twoje produkty mogą trafiać do konsumentów. Masz zatem możliwość doboru takich metod, które dla Twojego biznesu okażą się najbardziej opłacalne.

Jakimi drogami możesz dystrybuować produkty private label?

Metody dystrybucji i sprzedaży swoich produktów warto planować już na wstępnym etapie opracowywania pomysłu na produkt. Kluczowe jest w tym wypadku rozpoznanie popytu, podaży konkurencyjnych dóbr, ich dostępności oraz preferencji konsumentów. W zależności od wyników researchu rynku, możesz postawić na kilka dróg docierania do swoich klientów.

  • Własne punkty sprzedaży stacjonarnej – jest to oczywiście naturalny wybór każdego przedsiębiorstwa, które zajmuje się handlem detalicznym. Warto jednak pamiętać o tym, że droga ta ma dość ograniczony potencjał, który skupia się przede wszystkim na klientach odwiedzających dany sklep. Dlatego, aby zwiększyć wolumen sprzedaży, warto wyjść poza ten kanał.
  • Własny sklep internetowy – brak ograniczeń terytorialnych niesie ze sobą sprzedaż produktów za pomocą własnego sklepu internetowego ze sprzedażą wysyłkową. Problemem może być natomiast ograniczona liczba jego odbiorców.
  • Marketplace’y – większy zasięg swoich produktów marki własnej można zdobyć poprzez sprzedawanie ich za pośrednictwem internetowych platform e-commerce’owych, takich jak np. Allegro. Pomogą one dotrzeć również do klientów e-commerce’ów, którzy wcześniej nie znali Twojego własnego sklepu internetowego.

Zacznij sprzedaż w kanale B2B

Jeżeli Twój produkt okaże się skuteczny i spełni oczekiwania klientów, przynosząc im satysfakcję z działania, popyt na niego w naturalny sposób wzrośnie. Otworzy to furtkę do jego szerszej dystrybucji za pośrednictwem hurtowni do wielu innych kanałów sprzedaży detalicznej, takich jak punkty sprzedaży stacjonarnej innych firm, sieci handlowe czy większa liczba branżowych sklepów internetowych.

Rozwijaj obszary działania swojej firmy

Na tym etapie możesz pomyśleć o rozbudowaniu swojej oferty o inne produkty, które będą wzajemnie uzupełniać swoje działanie, np. o szerokiej rodzinie kosmetyków samochodowych.

Satysfakcja klientów z działania Twoich produktów może doprowadzić do tego, że konkurencja będzie musiała podjąć kroki mające na celu dorównanie jakością i skutecznością. Zatem efektywna dystrybucja jakościowego produktu to sposób nie tylko na zwiększenie zysków ze sprzedaży, ale również kształtowanie zachowań konsumentów i konkurencji na danym obszarze rynku.

Na tym kończymy serię wpisów „Private label w pigułce”, w której przedstawiliśmy najważniejsze zagadnienia, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy opracowywaniu strategii wprowadzenia na rynek produktów marki własnej.skontaktuj się z nami

+48 605 549 703