Domowy auto detailing – jak wykonać go samodzielnie?
blog
artykuły branżowe, newsy, ciekawostki


Domowy auto detailing – jak wykonać go samodzielnie?

Kompleksowe czyszczenie pojazdu możesz wykonać samodzielnie. Wystarczy, że zaopatrzysz się w niezbędne środki czystości i akcesoria. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co pomoże Ci wykonać skuteczny auto detailing samodzielnie.

Detailing zewnętrzny

Czyszczenie nadwozia zawsze zaczynaj od spłukania zimną wodą kurzu, osadów oraz świeżych zabrudzeń. Kolejnym etapem jest mycie wstępne i tutaj wchodzą do gry specjalistyczne kosmetyki samochodowe, które pomogą Ci doprowadzić poszczególne elementy nadwozia do idealnej czystości.

Mycie wstępne

Wykorzystaj szampon samochodowy z aktywną pianą, która posłuży jako pre-wash w celu zmiękczenia i rozpuszczenia brudu. Dzięki temu łatwiej usuniesz zabrudzenia i nie porysujesz lakieru podczas właściwego czyszczenia. Mycie wstępne najlepiej wykonać pianownicą ręczną lub myjką ciśnieniową.

Mycie felg

Pamiętaj o tym, że brud osadza się również na felgach. Proces ich zabrudzenia spowolnisz przez regularne płukanie, jednak do kompleksowego oczyszczenia potrzebny będzie Ci specjalny środek do mycia felg, tzw. krwawa felga. Żelowa konsystencja tego specyfiku pozwala mu dłużej utrzymać się na czyszczonej powierzchni, dzięki czemu skuteczniej usuwa zabrudzenia. Co ważne, środek ten posiada również składniki deironizujące, które usuwają pył metaliczny powstający w wyniki tarcia klocków o tarcze hamulcowe.

Mycie właściwe

Podczas mycia szamponem wytwarzającym obfitą pianę koniecznie używaj dwóch wiaderek. Jedno przeznacz wyłącznie do płukania gąbki. To ważne, ponieważ w ten sposób w wiaderku z rozrobionym płynem nie mieszają się drobiny kurzu i piasku, którymi łatwo zarysować lakier.

Glinkowanie

Glinkowanie to proces podczas którego usuniesz z karoserii pozostałości twardszych zabrudzeń, takich jak zaschnięte owady, soki z drzew czy smoła. W tym celu pocieraj lakier glinką dogłębnie usuwającą najtwardsze zabrudzenia. Aby glinkowanie było skuteczniejsze i w pełni bezpieczne dla lakieru, użyj lubrykantu, który pozwoli kontrolować poślizg glinki na karoserii oraz zapobiega powstawaniu rys.

Woskowanie

Przed rozpoczęciem woskowania należy odpowiednio przygotować lakier. W tym celu użyj bazy pod wosk. Ten specyfik wydłuża żywotność lakieru, a także nadaje mu odpowiedni połysk. Oprócz tego maskuje również drobne zarysowania. Szczególnie polecamy użycie wosku na mokro. Jest to rozwiązanie zawierające kwarc i polimery, które tworzą hydrofobową powłokę, chroniącą lakier i nadającą mu połysk nawet przez dwa miesiące.

Opony i plastiki zewnętrzne

Aby wykonać detailing swojego auta w pełni kompleksowo użyj również specjalistycznych preparatów do poszczególnych części pojazdu. Wśród nich bardzo pomocny okaże się między innymi środek do konserwacji opon oraz plastików zewnętrznych. Tego typu preparaty satynują oraz chronią przed degradacją. Ma to niezwykle duży wpływ nie tylko na jakość i trwałość tych elementów, ale również na ich efekt wizualny.

Szyby i reflektory

Do mycia szyb używaj środków pozbawionych metylenu i amoniaku, które przyspieszają parowanie. Płyny, które dłużej utrzymują się na szybie, pozwalają na dłuższe i dokładniejsze czyszczenie, a także nie zostawiają smug. Przy detailingu nie możesz zapomnieć też o dokładnym wyczyszczeniu reflektorów. W tym celu użyj preparatu przeznaczonego do szkła lub tworzywa akrylowego.

Ważne: Pamiętaj, że do czyszczenia pojazdu należy używać wyłącznie czystych gąbek i ścierek. Drobiny piasku, znajdujące się w używanych będą powodować rysy i inne uszkodzenia.

Detailing wewnętrzny

Kompleksowe czyszczenie auta obejmuje oczywiście jego wnętrze. Tutaj proces wydaje się nieco łatwiejszy, jednak wymaga precyzji i cierpliwości.

Odkurzanie

Zacznij od dokładnego odkurzenia wnętrza samochodu. W tym celu użyj odkurzaczy samochodowych. Są poręczne oraz posiadają wiele praktycznych końcówek i ssawek, dzięki którym dotrzesz w najtrudniej dostępne miejsca.

Tapicerka i podsufitka

Na detailing wnętrza składa się również pranie tapicerek i podsufitki. Użyj do celu dedykowanych środków. Tapicerkę zalecamy prać w ciepłe i słoneczne dni, ponieważ wtedy schnie ona zdecydowanie szybciej.

Elementy wykończenia

Detailing wewnętrzny obejmuje też dokładne czyszczenie wszystkich elementów kokpitu. Kosmetyki do wewnętrznego detailingu muszą być przeznaczone do materiałów, którymi wykończone jest wnętrze Twojego pojazdu (np. plastik, drewno, skóra). Tylko wtedy skutecznie je wyczyścisz, zabezpieczysz przed szybkim osadzaniem się zabrudzeń oraz zregenerujesz. Podczas czyszczenia kokpitu wykorzystaj pędzelki, dzięki którym oczyścisz z kurzu trudno dostępne szczeliny. Zwróć uwagę na to, by środki, których użyjesz, chroniły przed wilgocią, a także pomagały w regeneracji drobnych rys i innych uszkodzeń.

Wyczyść i zabezpiecz poszczególne podzespoły

Kompleksowy detailing obejmuje również czyszczenie poszczególnych podzespołów i komory silnika. Specjalistyczna chemia samochodowa pozwoli Ci na wyczyszczenie nadkoli, różnego rodzaju plastików, listew i osłon. Auto detailing powinien swoim zakresem objąć mycie, odtłuszczanie i usuwanie tłustych plam olejowych, a także w przypadku metali zabezpieczenia przed korozją.


Sprawdź także artykuł: Czyszczenie i pielęgnacja oponskontaktuj się z nami

+48 605 549 703