Polscy konsumenci wybierają marki własne
blog
artykuły branżowe, newsy, ciekawostki


Polscy konsumenci wybierają marki własne

Ponad 40 mld PLN na produkty marek własnych

Polski rynek marek własnych dynamicznie rośnie – według najnowszych szacunków Consumer Panel Services GfK, w 2023 r. Polacy wydadzą na produkty marek własnych ponad 40 mld PLN, czyli aż o 3 mld PLN więcej niż w roku poprzednim. Sukces tej kategorii jest tym bardziej widoczny, że rynki produktów chemicznych i spożywczych mocno odczuwają kryzys wynikający przede wszystkim z wysokiej nadal inflacji.

Według NielsenIQ udział marek własnych w Polskim rynku wynosi 22% wartościowo (dane za II kwartał 2023), a według szacunków retaildetail.eu oraz PLMA (Private Label Manufacturers Association) udział ten przekracza 30%

Perspektywy dalszych wzrostów marek własnych

W porównaniu z europejskimi liderami rynku „private label” takimi jak Szwajcaria (ponad 50% udziału marek własnych w wartości całego rynku FMCG według Retaildetail/PLMA), Holandia (prawie 45%) czy Hiszpania (42%), polski rynek jest jednak nadal relatywnie mało nasycony. Europejska średnia udziału produktów marek własnych w rynku to 33% (NielsenIQ), przy czym w zamożniejszych krajach Europy Zachodniej są one znacząco wyższe niż w krajach Europy Wschodniej. W połączeniu z takimi trendami wspierającymi rozwój rynku marek własnych jak rosnące skłonności konsumentów do oszczędzana, poprawa postrzegania jakości marek przez nabywców oraz wchodzenie „private label” do kolejnych kategorii produktów, perspektywa rozwoju rynku marek własnych w Polsce przedstawia się bardzo optymistycznie.

Za co konsumenci cenią marki własne?

Klienci doceniają marki własne przede wszystkim za doskonałą relację jakości do ceny. Według badań prowadzonych przez NielsenIQ tę korzyść wskazuje 47% nabywców marek własnych.

Dla 42% konsumentów marki własne stanowią także atrakcyjną alternatywę dla markowych produktów a 39% wskazuje, że produkty marek własnych są czasami nawet lepsze od marek znanych i droższych.

Konsumenci podnoszą również takie kwestie jak większe zaangażowanie dostawców marek własnych w realizację zasad zrównoważonego rozwoju np. poprzez upraszanie opakowań czy lokalną produkcję – czynniki o rosnącym znaczeniu dla coraz większej części konsumentów.

Elementy sukcesu dostawców marek własnych

Według sprzedawców marek własnych, kluczowym czynnikiem sukcesu jest konkurencyjna cena oferowanych produktów – zwykle nawet o 20-30% niższa w przypadku ich markowych odpowiedników. W przypadku dużych dostawców, jak wiodące sieci handlowe, to przede wszystkim efekt braku kosztów związanych z dodatkowym marketingiem i promocją. W przypadku mniejszych firm – produkcja, a często również całe jej otoczenie (badania, projektowanie opakowań, testowanie produktów i logistyka) obsługiwane są przez firmy specjalizujące się w produkcji marek własnych, co przekłada się na jakość i efektywność całego procesu.

ONDO posiada ponad 20-letnie doświadczenie w produkcji marek własnych dla branży chemii technicznej i motoryzacyjnej, kosmetyków samochodowych oraz aerozoli z tych kategorii. Know-how, własne zaplecze badawczo-laboratoryjne oraz wieloletnia znajomość rynku zapewniają nie tylko spełnienie wymaganych norm i wysokich standardów jakości, ale także kompleksowe wsparcie we wprowadzeniu nowych produktów na rynek.skontaktuj się z nami

+48 605 549 703