Inflacja a zainteresowanie konsumentów markami własnymi
blog
artykuły branżowe, newsy, ciekawostki


Inflacja a zainteresowanie konsumentów markami własnymi

Marki własne w ostatnich latach nieustannie rosły w siłę i zdobywały coraz większy udział w rynku w wielu branżach. Zwiększająca się inflacja, która dotknęła Polski i innych krajów europejskich, spowodowała wzrost kosztów życia, przez co konsumenci zmuszeni są szukać oszczędności. Efektem tego zjawiska będzie coraz szybciej rosnąca popularność produktów marek własnych, które zarówno dla ich producentów, jak również konsumentów oznaczają wyraźne ograniczenie kosztów. Dowiedz się, dlaczego w dobie inflacji marki własne są dobrym rozwiązaniem dla finansów Twojej firmy, a także atrakcyjnym wyjściem dla konsumentów.

Konieczność oszczędności

Występująca w ostatnich latach inflacja przyspieszyła jeszcze mocniej wskutek pandemii koronawirusa i trwającej od końca lutego wojny w Ukrainie. Wiąże się to z wysoką podwyżką cen wielu niezbędnych artykułów, m.in. żywności czy środków chemicznych. Placówki handlowe również muszą borykać się z rosnącymi kosztami utrzymania oferty, na które składają się m.in. rosnące ceny energii, a także droższy transport, na który bezpośrednio wpływają ceny paliwa.

Wskutek rosnących kosztów życia konsumenci często muszą decydować się na wybór tańszych produktów. Sposobem na mniejsze wydatki z zachowaniem satysfakcjonującej jakości produktów są dla nich marki własne. Private label to także sposób na obniżenie kosztów dla firm handlowych – zoptymalizowane koszty produkcji i marketingu przekładają się bezpośrednio na możliwość zaoferowania konsumentom niższej ceny przy zachowaniu jakości.

Marki własne – spory potencjał do rozwoju w Polsce

Udział marek własnych w rynku dóbr szybkozbywalnych wynosi w Polsce około 30%. To wciąż daje duży potencjał, jeśli wziąć pod uwagę wskaźniki z niektórych krajów Europy Zachodniej, m.in. Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy Szwajcarii, gdzie udział private label w sektorze FMCG przekracza nawet 50%.

Taki stan rzeczy pozwala firmom handlowym podjąć działania, które pomogą przyczynić się do wyróżnienia swojej oferty na tle konkurencji. Można osiągnąć to na poziomie ceny, a także unikatowości oferty. Wszak właśnie te dwa czynniki stanowią dla firm handlowych, posiadających w swojej ofercie marki własne, główne szanse na zwiększenie swojego udziału w rynku i przyciągnięcie większej rzeszy klientów.

Marka własna przy wysokiej inflacji – dlaczego to się opłaca?

Konsumenci w czasie inflacji są zmuszeni do szukania oszczędności na różne sposoby. Aby to osiągnąć decydują się m.in. na:

  • bardziej szczegółowe planowanie zakupów;
  • rezygnację z produktów, które nie są niezbędne na co dzień;
  • zmniejszenie ilości kupowanych produktów;
  • wykorzystywanie zakupionych produktów do końca / niemarnowanie.

Sposobem na oszczędności jest oczywiście wybór produktów tańszych. Tutaj na korzyść firm handlowych, które mają w swojej ofercie marki własne przemawia fakt, że produkty private label przestały w ostatnich czasach być postrzegane jako gorsze jakościowo. Dlatego włączenie do swojej oferty marek własnych lub zwiększenie ich asortymentu pozwoli zatrzymać klientów, szukających oszczędności w tańszych produktach, ale oczekujących satysfakcjonującej jakości.

Skontaktuj się z ONDO i wprowadź markę własną do swojej oferty

Dzięki współpracy z firmą ONDO możesz wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i zaoferować produkty w bardzo korzystnej relacji ceny do jakości, które pomogą im oszczędzać pieniądze w czasie inflacji, nie rezygnując z jakości otrzymywanej dotychczas. Prowadzimy produkcję w obszarach m.in. chemii motoryzacyjnej, kosmetyków samochodowych czy chemii technicznej.skontaktuj się z nami

+48 605 549 703