Z pomysłu w markę własną – jak wprowadzić ją na rynek?
blog
artykuły branżowe, newsy, ciekawostki


Z pomysłu w markę własną – jak wprowadzić ją na rynek?

Stworzenie produktu marki własnej to dopiero pierwszy etap w rozwijaniu swojego biznesu. Kolejnym, równie ważnym, a może nawet ważniejszym, jest jego skuteczne wprowadzenie na rynek. Podpowiadamy, co warto wziąć pod uwagę, zaczynając sprzedaż i dystrybucję swoich produktów private label.

Znajdź lukę na rynku

Nie można skutecznie wprowadzić produktu marki własnej na rynek, nie zrobiwszy uprzednio dogłębnego researchu rynku, na którym ma zaistnieć Twój produkt. Sprawdź, czy podobny produkt obecny jest na wszystkich segmentach cenowych. Może się zdarzyć, że niedawno na rynku pojawiła się nowość, która obecnie dostępna jest wyłącznie w segmencie premium. Wówczas masz otwartą drogę do tego, by podobne medium z zakresu chemii motoryzacyjnej czy kosmetyków samochodowych zaoferować klientom, którzy szukają go na niższej półce cenowej. Swoich szans możesz szukać też w dokładnie odwrotnej sytuacji.

Sprawdź, czy produkt jest dostępny wszędzie

Może się zdarzyć, że konkurencja, szczególnie jeśli wprowadziła jakąś nowość jako private label, dystrybuuje swój produkt na mniejszą, lokalną skalę. Wtedy możesz zacząć dystrybuować na szerszą skalę produkt o podobnym działaniu.

Zaoferuje produkt, którego brakuje

Najwięcej szans na wypracowanie sobie pozycji numer jeden na rynku daje oczywiście wprowadzenie nowości lub udoskonalonej wersji obecnego już produktu. W tym celu zapoznaj się dobrze z opiniami na temat dostępnych artykułów i zbierz uwagi konsumentów. Należy zrobić to jeszcze przed wyprodukowanie pierwszej serii produktu, po to, aby dopracować jego formułę w taki sposób, by faktycznie zaspokajał oczekiwania konsumentów lub wypełniał brak dostępnych dotychczas produktów.

Znaj rynek i cechy swojego produktu

Prowadząc sklep motoryzacyjny, musisz dobrze znać specyfikę produktów, które są dostępne w jego ofercie. Klienci rzadko przychodzą po konkretny towar, częściej proszą o “dobry produkt”, który spełni ich konkretne oczekiwania. W tym celu dobrze jest posiadać stosowną wiedzę na temat swojego produktu oraz artykułów konkurencji i odpowiednio argumentować wybór swojej marki własnej. Pomocne może okazać się również zatrudnienie doradcy klienta.

Zbuduj charakterystyczną markę

Produktom private label często zarzuca się to, że są mało wyraziste i nie wyróżniają się niczym spośród innych artykułów marek własnych. I tutaj właśnie jest szerokie pole do działania, bowiem odrobina wysiłku pomoże stworzyć Ci wyrazistą i wyróżniającą się markę. Tym bardziej, że w ONDO pomagamy w projektowaniu etykiet na opakowania.

Promocja i dystrybucja

Promuj swoje produkty za pomocą popularnych i nowoczesnych platform, między innymi mediów społecznościowych. Postaw również na różnorodność materiałów marketingowych – wideo, pozycjonowanie stron www, artykuły sponsorowane. Pamiętaj o tym, że wciąż nie zostały doszczętnie pogrzebane offline’owe metody promocji, np. prezentacje produktów.

W kwestii dystrybucji warto możliwie jak najbardziej zdywersyfikować kanały sprzedaży, wybierając te, które pozwolą na dotarcie do jak największej liczby konsumentów. Możesz postawić na:

  • sprzedaż stacjonarną w swoim sklepie lub sieci sklepów;
  • dystrybucją poprzez własny sklep internetowy;
  • sprzedaż za pośrednictwem platform sprzedażowych, np. Allegro;
  • dystrybucją poprzez innych detalistów.

Jako właściciel marki własnej w stu procentach decydujesz o tym, w jaki sposób będą dystrybuowane Twoje produkty.


Sprawdź także artykuł: Dlaczego warto inwestować w marki własne i tworzyć ich portfolio?skontaktuj się z nami

+48 605 549 703