Udział marek własnych w rynku w Polsce i Europie
blog
artykuły branżowe, newsy, ciekawostki


Udział marek własnych w rynku w Polsce i Europie

Rok 2019 przyniósł kolejne wzrosty udziałów marek własnych na rynkach w Polsce oraz Unii Europejskiej? Istnieją również uzasadnione prognozy, które mówią o tym, że udział ten będzie napędzany przez kryzys gospodarczy wywołany pandemią Covid-19. Dowiedz się, w jaki sposób przedstawia się rynkowy udział produktów marek własnych w Polsce i krajach Europejskich, i przekonaj się, że warto przyjąć ten model handlu.

Jak przedstawia się udział produktów marek własnych w Polsce i innych krajach Europy?

W 2019 roku badaniu Nielsena poddano dziewiętnaście europejskich krajów, spośród których aż w czternastu odnotowano wyraźny wzrost udziału produktów private label na rynku dóbr szybkozbywalnych. Niemal wszędzie, z wyjątkiem Włoch, w których poziom ten wyniósł 22,3%, produkty marek własnych stanowią ponad 30% szybkozbywalnych dóbr.

Zobacz, jak przedstawia się udział produktów marek własnych w krajach Europy w 2019 roku.

  • >30% – kraje Europy Wschodniej w tym Polska, podobny poziom utrzymuje się również we Francji, Grecji, Turcji, Finlandii, Szwecji i Norwegii, nieco wyższy, bo sięgający 37% udział private label w rynku odnotowano w Holandii.
  • >40% – wartość 40% udziału w rynku produkty private label przekraczają w Niemczech, Austrii, Portugalii, Belgii i Wielkiej Brytanii, choć należy zaznaczyć, że Wyspach Brytyjskich poziom ten przekroczył 46%.
  • Blisko 50% – na europejskiej mapie udziału produktów marek własnych w rynku dóbr szybkozbywalnych wyróżniają się Hiszpania (49,5%) oraz Szwajcaria (49,6%).

W jakich branżach private label zyskuje największą popularność?

Dominującą branżą, w której konsumenci sięgają po produkty marek własnych, jest branża spożywcza, szczególnie artykuły nabiałowe odgrywają kluczową rolę w podnoszeniu tego wskaźnika. Oprócz spożywki produkty marek własnych bardzo dobrze radzą sobie również branża chemii gospodarczej, motoryzacyjnej, a także chemia techniczna. Po marki własne chętnie sięgamy również w przypadku artykułów papierniczych, kosmetyków czy sprzętu sportowego.

Czemu produkty private label zawdzięczają popularność?

Kluczowym kryterium podczas dokonywania decyzji konsumenckiej jest cena, a ta w przypadku produktów marek własnych jest wyraźnie niższa. Wynika to z optymalizacji kosztów produkcji, a także zdecydowanie niższych lub nawet znikomych kosztów marketingowych, co sumuje się na niższą finalną cenę produktów. W przypadku dóbr szybkozbywalnych niższa cena pozwala konsumentom zadbać o swoje oszczędności. Prognozowany kryzys gospodarczy, który ma być jednym z efektów pandemii Covid-19 ma jeszcze bardziej umocnić pozycję produktów marek własnych, bowiem znaczenie ceny w procesie podejmowania decyzji o zakupie w dobie kryzysu będzie jeszcze większe. Innym aspektem popularności marek własnych w krajach Europy jest fakt, że konsumenci są bardziej świadomi ich jakości. Produkcją artykułów marek własnych zajmują się bowiem doświadczone przedsiębiorstwa, posiadające bogate know-how na temat surowców, technologii produkcji oraz finalnych produktów. Artykuły marek własnych przestały zatem być kojarzone z produktami niższej jakości.


Sprawdź także artykuł: Private label – chemia techniczna i motoryzacyjna w aerozolachskontaktuj się z nami

+48 605 549 703