Statyczna i dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów – poznaj różnice
blog
artykuły branżowe, newsy, ciekawostki


Statyczna i dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów – poznaj różnice

Olej w automatycznej skrzyni biegów można wymienić w dwojaki sposób – metodą statyczną lub dynamiczną. Różnice pomiędzy obiema metodami obejmują między innymi ilość oleju potrzebnego do wymiany, czasochłonność całego procesu oraz czynności, jakie należy w jego czasie wykonać. To wszystko sprowadza się do kosztów, jakie musi ponieść właściciel pojazdu. Poznaj różnice pomiędzy dynamiczną i statyczną wymianą oleju w automacie.

Statyczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

Statyczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów to dość prosty proces, który polega na odkręceniu korka spustowego, a w dalszej kolejności spuszczeniu ze zbiornika wyeksploatowanego oleju i uzupełnienie go nowym. Jest to metoda szybka i łatwa, a co za tym idzie – również tania. Posiada jednak swoje wady.

  • Nie można oczekiwać, że po odkręceniu korka ze skrzyni biegów wycieknie cały olej. Spora jego ilość zostanie bowiem w sprzęgłach, hamulcach, pompie, przekładni hydrokinetycznej oraz chłodnicy. W praktyce zdarza się, że w skrzyni pozostanie nawet 60% oleju, co w rzeczywistości nie będzie stanowiło wymiany oleju, a jedynie dolewkę.
  • Dochodzi do wymieszania się dwóch różnych olejów. Nawet jeżeli stosujesz cały czas ten sam olej, to po osiągnięciu przebiegu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów traci on swoje właściwości, również te związane z mieszalnością z innymi olejami.
  • Pozostały w skrzyni płyn nie posiada już wymaganych właściwości myjąco-czyszczących. Mieszanka starego i nowego oleju nie będzie spełniała wszystkich wymagań jakościowych, przez co zanieczyszczenia nagromadzone w skrzyni biegów będą łączyć się w większe cząstki, które będą stanowić zagrożenie dla poszczególnych części automatycznej skrzyni biegów.

Kiedy statyczna wymiana oleju w automacie wchodzi w grę?

Powyższe wady nie oznaczają, że statyczna wymiana oleju jest rozwiązaniem, które należy całkowicie odrzucić. Może być ona wykonana w automatycznych skrzyniach z mniejszym przebiegiem, a także w skrzyniach, w których nie znajduje się dużo zanieczyszczeń. Przed wymianą należy sprawdzić próbkę oleju – jeżeli nie ma czarnej barwy, woni spalenizny oraz widocznych oznak przypalenia, wówczas można wykonać statyczną wymianę oleju. W przeciwnym razie zaleca się wymianę oleju dynamiczną.

Dynamiczna wymiana oleju w automacie

Obecnie proces dynamicznej wymiany oleju w skrzyniach automatycznych przeprowadza się znacznie skuteczniej, a przede wszystkim w sposób bardziej ekonomiczny i ekologiczny niż jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy to podczas dynamicznej wymiany oleju zużywano nawet 20 litrów tego płynu.

Współcześnie dynamiczna wymiana oleju przebiega z użyciem nowoczesnych urządzeń podpinanych do układu chłodzenia automatycznej skrzyni, które odseparowują stary olej, podając dokładnie tyle nowego płynu, ile spuszczono starego. Pozwala to na wymianę oleju przy włączonym silniku bez ryzyka zapowietrzenia się skrzyni biegów oraz pompy oleju. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć ilość oleju potrzebnego do dokonania całkowitej wymiany.

Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów może obejmować również płukanie skrzyni. W takim wypadku podczas wymiany olej jest pompowany do maszyny wyposażonej w wysokiej klasy filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia niebezpieczne dla skrzyni biegów. W procesie tym odfiltrowywany jest stary olej, co dodatkowo obniża ilość płynu niezbędnego do przeprowadzenia całkowitej wymiany. Stosowana jest tu również inna chemia motoryzacyjna, taka jak choćby detergenty płuczące, które pomagają w usunięciu zanieczyszczeń z zakamarków skrzyni biegów.

Kiedy zdecydować się na dynamiczną wymianę oleju w automacie?

Dynamiczna wymiana oleju okaże się rozwiązaniem znacznie lepszym, kiedy olej skrzyni biegów nie był wymienia z częstotliwością zalecaną przez producenta. Tę metodę zaleca się również w sytuacji, kiedy samochód jest mocno eksploatowany lub pracuje w trudnych warunkach terenowych, gdzie jest bardziej narażony na przedostawanie się zabrudzeń do poszczególnych podzespołów. Jeżeli olej w skrzyni jest czarny i posiada oznaki oraz woń przypalenia, również konieczna jest dynamiczna wymiana.


Sprawdź także artykuł: Dlaczego wymiana oleju jest tak istotna?skontaktuj się z nami

+48 605 549 703