Skąd się bierze popularność private label?
blog
artykuły branżowe, newsy, ciekawostki


Skąd się bierze popularność private label?

Udział produktów marek własnych w rynku detalicznym w niektórych krajach Europy przekracza nawet 50%, a zaangażowanie detalistów w opracowywanie oferty private label jest wyraźnie coraz silniejsze. Rosnąca popularność marek własnych na rynku dóbr szybkozbywalnych ma liczne przyczyny, które wytłumaczymy w niniejszym wpisie.

W jakich branżach marki własne zyskują popularność?

Obszarem rynku, na którym marki własne skutecznie rywalizują z markami rozpoznawalnych producentów, jest rynek dóbr szybkozbywalnych. Dlatego też produkty private label są już powszechnie wybierane przez konsumentów takich dóbr, jak:

  • żywność świeża i mrożona;
  • chemia techniczna, gospodarcza, motoryzacyjna;
  • kosmetyki samochodowe;
  • narzędzia i akcesoria do domu i ogrodu;
  • karmy dla zwierząt domowych;
  • kosmetyki i produkty higieniczne;
  • artykuły papiernicze.

Co skłania konsumentów do wyboru marek własnych?

Popularność marek własnych wśród konsumentów wynika z faktu, że produkty private label niosą liczne korzyści na różnych polach.

Dobra relacja ceny do jakości

Produkty private label charakteryzują się wyraźnie niższą ceną niż artykuły rozpoznawalnych marek. Ceny te mogą być niższe między innymi ze względu na znacznie mniejsze koszty produkcji, a także o wiele niższe koszty promocji, marketingu czy ekspozycji. Kryzys gospodarczy, wywołany pandemią dodatkowo skłania konsumentów do wyboru tańszych produktów i rozsądnego gospodarowania domowym budżetem, co również przysparza popularności produktom private label.

Wysoka jakość

Produkty private label przez długi czas były kojarzone z niższą jakością w porównaniu do dóbr rozpoznawalnych marek. Jednakże dzisiaj świadomość konsumentów na ten temat znacznie wzrosła, a błędne przekonanie na temat jakość produktów marek własnych uległo zmianie. Produkty private label wytwarzane są przez przedsiębiorstwa specjalizujące się w danej branży, posiadające bogate know-how, profesjonalny sprzęt produkcyjny i zatrudniający wyspecjalizowanych fachowców. Dlatego jakość marek własnych stoi na wysokim poziomie, co w połączeniu z niską względem konkurencji ceną tworzy naprawdę atrakcyjną ofertę.

Dostępność

Produkty private label są łatwo dostępne w punktach lub sieciach sprzedaży detalicznej, które konsumenci chętnie odwiedzają, korzystają z ich oferty oraz do których mają zaufanie. Możliwość zakupu jakościowego produktu w dobrej cenie w pobliskim sklepie jest dużym komfortem dla konsumentów.

Rosnąca ilość produktów private label, wynikająca z korzyści dla przedsiębiorstw handlowych

Posiadanie w ofercie produktów marek własnych niesie liczne korzyściami dla przedsiębiorstw handlowych. Wiąże się to między innymi z podniesieniem prestiżu firmy, a ponadto z możliwością zbudowania zaufania i lojalności klientów poprzez oferowanie im produktów, które spełniają ich oczekiwania względem jakości, ceny i funkcjonalności.

Wpłynięcie na postawę konsumentów zmusi konkurencję do podjęcia kroków, których celem będzie dorównanie atrakcyjności ich oferty do oferty Twojej marki własnej. W ten sposób realnie wpływasz na kształt danego fragmentu rynku, co poprawia istotnie znaczenie Twojej firmy na rynku.

Między innymi z tych powodów przedsiębiorstwa handlowe coraz chętniej wprowadzają do swojej oferty produkty private label. Szerzej o korzyściach płynących z wprowadzenia do oferty marki własnej pisaliśmy w artykule na naszym blogu: https://ondo.eu/artykul/jaka-marka-wlasna-pomoze-rozwinac-twoja-firme/.

Stwórz markę własną z firmą ONDO

Nawiązując współpracę z firmą ONDO możesz stworzyć jakościowe produkty marek własnych z branży chemii motoryzacyjnej, chemii technicznej czy kosmetyków samochodowych.skontaktuj się z nami

+48 605 549 703