X
Private label w pigułce cz.1 – pomysł i analiza
Home / Artykul
blog
artykuły branżowe, newsy, ciekawostki


Private label w pigułce cz.1 – pomysł i analiza

Fundamentem realizacji każdego planu biznesowego, w tym również wprowadzenia na rynek produktów marki własnej z zakresu chemii motoryzacyjnej, technicznej czy kosmetyków samochodowych, są pomysł oraz analiza konkurencji i rynku. I to właśnie od poradnika na ten temat zaczynamy serię wpisów pt. Private label w pigułce.

Poznaj produkty dostępne na rynku

Chemia techniczna, chemia motoryzacyjna czy kosmetyki do pielęgnacji samochodu to branże, na rynkach których dostępne są dziesiątki produktów o bardzo różnych lub – wręcz przeciwnie – bardzo zróżnicowanych parametrach. Wejście na rynek z nowym produktem marki własnej bez dokładnej analizy tego, co konkurencja ma do zaoferowania, może okazać się działaniem, które nie przyniesie oczekiwanych efektów sprzedażowych. Dlatego w pierwszej kolejności musisz dobrze zapoznać się z ofertami konkurencji:

  • zaznajomić się z ilością dostępnych produktów z danego segmentu;
  • poznać mocne strony oraz braki, jakie posiadają obecne już na rynku chemia samochodowa, techniczna lub kosmetyki samochodowe;
  • zebrać opinie konsumentów na temat produktów konkurencji, które już wypróbowali.

Co chcesz sprzedawać – nowość czy udoskonalony produkt?

Niełatwo jest zaproponować zupełną nowość, jeżeli jednak Ci się to uda, wówczas Twoje szanse powodzenia na rynku będą znacznie większe. Z większym prawdopodobieństwem będziesz próbować wprowadzić na rynek udoskonaloną wersję dostępnych już produktów.

Aby osiągać satysfakcjonujące wyniki sprzedaży, musisz wykorzystać wiedzę, którą zdobyłeś w wyniki researchu rynku i zaproponować produkt rozwiązujący kwestię niedociągnięć w formule konkurencyjnych środków chemii technicznej czy motoryzacyjnej. Bardzo ważne w tym kontekście jest również stworzenie charakterystycznej marki, która wyróżni się na tle obecnej na rynku konkurencji.

Zbadaj zasięgi produktów konkurencji na rynku

Produkty rozpoznawalnych marek z pewnością są powszechnie dostępne w stacjonarnych punktach sprzedaży oraz e-commerce’ach. W przypadku produktów private label może to wyglądać zupełnie inaczej.

Dla przykładu – może zdarzyć się tak, że pewien produkt będzie dostępny tylko lokalnie, natomiast zapotrzebowanie na niego będzie już znacznie szersze. Tutaj pojawia się przed Tobą możliwość wypełnienia luki w rynku pod względem zasięgu terytorialnego.

Poszukaj miejsca na poszczególnych segmentach cenowych

Dostępność produktu w danym rejonie nie jest jedynym czynnikiem, jaki musisz wziąć pod uwagę, wprowadzając na rynek produkty marki własnej. Zwróć uwagę również na to w jakich segmentach cenowych znajdują się dostępne na rynku produkty. Szansą może być dla Ciebie np. pozycjonowanie na średniej lub niskiej półce cenowej produktu, który do tej pory dostępny był wyłącznie w segmencie premium, przez co jego dostępność mogła być dla niektórych ograniczona właśnie ze względu na cenę.

W drugiej części serii Private label w pigułce rozwiejemy Twoje wątpliwości na temat wytwarzania produktów własnej marki.


Sprawdź także artykuł: Private label – stwórz markę własną chemii motoryzacyjnejskontaktuj się z nami

Krzysztof Kubit
+48 605 549 705