Czym jest marka własna (Private Label)?
blog
artykuły branżowe, newsy, ciekawostki


Czym jest marka własna (Private Label)?

Sektor private label nieustannie zdobywa coraz większą popularność i przynosi coraz bardziej satysfakcjonujące zyski przedsiębiorcom, którzy zdecydowali się na taką formę prowadzenia własnej działalności. Dowiedz się, jakie korzyści przynosi sprzedawanie produktów pod marką własną, a także co sprawia, że wielu przedsiębiorców decyduje się na ten model sprzedaży.

Na czym polega wprowadzenie na rynek własnych marek?

Private label to w dosłownym tłumaczeniu właśnie marka własna, jednak jest pewien klucz do prawidłowego zrozumieniu tego terminu. O private label mówimy bowiem wtedy, kiedy dystrybutor wprowadza na rynek produkty oznaczone wykreowaną przez siebie marką, jednak pochodzące od producenta, którym jest inny podmiot. Innymi słowy produkty własnych marek są produkowane przez jedno przedsiębiorstwo, a sprzedawane pod marką należącą do innej firmy.

W jakiej branży sprawdza się private label?

Produkty marek własnych sprzedają się zarówno w dużych sieciach handlowych, jak również w mniejszych punktach sprzedażowych. Dotyczą bardzo szerokiej gamy produktów z różnych branż.

  • Branża spożywcza – tutaj od razu na myśl nasuwają się produkty spożywcze sprzedawane przez duże sieci hipermarketów lub dyskontów. Pod własną marką sprzedawane są tam różnorodne produkty, począwszy od wody butelkowanej, a skończywszy na słodyczach lub słonych przekąskach.
  • Chemia gospodarcza – preparaty wykorzystywane w czyszczeniu kuchni, łazienek, podłóg czy sprzętów AGD sprzedają pod własną marką zarówno duże hipermarkety, jak i mniejsze drogerie.
  • Odzież – w tym przypadku sprzedawcy odzieży sygnowanych marką własną przyciągają klientów możliwością obniżenia cen w stosunku do produktów markowych.
  • Chemia motoryzacyjna i użytkowa – czyli branża, w której również my pomagamy wprowadzić na rynek markę własną, produkując wyroby aerozolowe. W tej branży private label pomaga wejść na rynek z atrakcyjną, konkurencyjną ofertą.

Private label – marka nowa lub tożsama z dotychczasową

Decydując się wprowadzić do sprzedaży produkty private label, możesz obrać dwie drogi związane z identyfikacją marki. Jedną z nich jest sygnowanie produktów marką swojej sieci handlowej lub punktu sprzedaży. Na ten krok często decydują się sieci hipermarketów lub dyskontów. Inną drogą jest możliwość wykreowania nowego brandu – na to często decydują się sprzedawcy, którzy nie chcą utożsamiać produktu bezpośrednio ze swoją marką. Wybór nazewnictwa marek własnych wiąże się oczywiście z szeroko pojętą strategią marketingową.

Korzyści z wprowadzenia produktów marek własnych

Korzyści z wprowadzenia produktów marek własnych

  • Niższe ceny produktów private label – produkty produkowane na mocy kontraktów mogą być tańsze ze względu na zoptymalizowane koszty produkcji, a także brak generowania kosztów promocyjnych i marketingowych.
  • Możliwość sprzedaży omnichannel – czyli brak ograniczeń związanych ze sprzedażą produktów. Artykuły private label można sprzedać w sklepie stacjonarnym lub całej sieci, w sklepie internetowym lub na platformach sprzedażowych.
  • Możliwość budowania własnej oferty produktów pod kątem oczekiwań konsumentów.
  • Niższa konkurencja – jesteś jedynym dystrybutorem produktów sygnowanych swoją marką.
  • Możliwość odsprzedania marki – marka również stanowi wartość i jest kapitałem, który w każdej chwili można spieniężyć, by zainwestować pozyskane środki w dalszy rozwój; udzielić na nią licencji lub też dystrybuować przez innych sprzedawców.

Te wszystkie korzyści sprawiają, że chemia techniczna oraz motoryzacyjna w postaci produktów aerozolowych bardzo dobrze sprzedaje się jako private label. Ta forma dystrybucji środków chemicznych zyskuje coraz większą popularność zarówno w większych sieciach, jak i lokalnych punktach sprzedażowych, co świadczy o niewątpliwej opłacalności tego modelu sprzedaży, co możemy zaobserwować nie tylko w Polsce, ale i na świecie.


Sprawdź także artykuł: Dlaczego warto inwestować w marki własne i tworzyć ich portfolio?skontaktuj się z nami

+48 605 549 703