Popularność marek własnych rośnie – skorzystaj na tym
blog
artykuły branżowe, newsy, ciekawostki


Popularność marek własnych rośnie – skorzystaj na tym

Nieustanny rozwój marki własnej w sektorze FMCG (produktów szybkozbywalnych) to ogromna szansa dla detalistów, którzy dbają o to, aby w ich portfolio znalazło się jak najwięcej jakościowych produktów private label. Prognozy wykazują, że udział marek własnych w rynku będzie stale rósł, dlatego warto poważnie rozważyć rozwój portfolio lub wprowadzenie na rynek pierwszego produktu marki własnej. Dowiedz się, jak w najbliższym czasie będzie kształtował się udział private label w sektorze FMCG i przekonaj się, że nie warto zwlekać z decyzją.

Jaka jest dynamika wzrostu udziału marek własnych w rynku?

Instytut GfK Polonia prognozuje, że w najbliższych dwóch latach sprzedaż produktów marek własnych ma wzrosnąć aż o 5,9 miliarda złotych i zwiększyć tym samym udział private label w rynku FMCG z 19,3% do 21,2%. Taka dynamika wzrostu będzie oznaczała, że same marki własne będą w tym czasie rosły dwukrotnie szybciej niż cały rynek dóbr szybkozbywalnych. Udział marek własnych najszybciej rośnie w kategoriach produktów chemicznych.

Ile jest obecnie wart rynek marek własnych?

Rynek private label w Polsce jest dzisiaj warty 34 miliardy złotych, a tylko w ciągu ostatnich 10 lat jego wartość wzrosła o 13,2 miliarda złotych. Obecny udział 19,3% marek własnych w sektorze FMCG oznacza, że jedna złotówka na pięć wydanych na dobra szybkozbywalne przeznaczana jest właśnie na produkty private label.

Gdzie sprzedają się marki własne?

Najwięcej produktów marek własnych sprzedaje się obecnie w dyskontach, które w 2020 roku stanowiły aż 44,5% sprzedaży wartościowej marek własnych. Na drugim miejscu są sieciowe sklepy i drogerie z 15,3% wartościowej sprzedaży produktów private label. Marka własna staje się jednak coraz popularniejsza także w mniejszych punktach sprzedaży detalicznej oraz w e-commerce.

Rozwój marek własnych w ostatnich 15 latach

Obecne postrzeganie marek własnych przez konsumentów jest zupełnie inne niż było na początku obecności private label w sektorze FMCG. Wówczas marka własna była synonimem przede wszystkim niskiej ceny, której towarzyszyła również niska jakość produktów. Jednakże przez ten czas marki własne nie tylko stały się gwarancją wysokiej jakości, ale też zaczęły wprowadzać innowacyjne rozwiązania, wcześniej zarezerwowane wyłącznie dla marek rozpoznawalnych producentów.

Marki własne a wizerunek firmy

Producenci marek własnych uatrakcyjniają obecnie swoje produkty pod kątem wizualnym i inwestują w kampanie marketingowe w mediach. Przekłada się to na ocieplenie wizerunku ich sieci detalicznych oraz zbudowanie więzi z konsumentem.

Przyczyny wzrostu udziału marek własnych w rynku

Atrakcyjność produktów private label oraz coraz większa świadomość konsumentów na temat ich jakości oczywiście pomagają zdobywać coraz większe udziały w rynku. Jednak w ostatnich latach niebagatelne znaczenie miały:

  • pandemia – wywołała skłonność do oszczędności, a także chęć robienia zakupów w jednym sklepie ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne;
  • inflacja – wzrost cen w ostatnim czasie również skłania ku szukaniu oszczędności, co zwiększa popularność marek własnych.

Skorzystaj na rosnącej popularności private label i rozwijaj swój biznes

Jeśli dostrzegasz już potencjał, jaki płynie z posiadania w portfolio produktów private label, stwórz markę własną z ONDO i zdobywaj rynek chemii technicznej, motoryzacyjnej lub kosmetyków samochodowych.skontaktuj się z nami

+48 605 549 703