Marka własna przestała być domeną mniej zamożnych klientów
blog
artykuły branżowe, newsy, ciekawostki


Marka własna przestała być domeną mniej zamożnych klientów

Na naszym blogu pisaliśmy już o tym, że marki własne były niegdyś kojarzone z atrakcyjną ceną, która szła w parze z niską jakością produktów. Dlatego też mieli sięgać po nie przede wszystkim klienci z mniej zasobnym portfelem. Dzisiaj produkty private label są cenione za dobrą relację ceny do jakości, innowacyjne rozwiązania i atrakcyjny design opakowań – dzięki temu coraz chętniej sięgają po nie także zamożniejsi konsumenci. To z kolei daje jeszcze szersze pole do rozwoju przedsiębiorstw handlowych.

Marki własne a zakupowe deklaracje konsumentów

Deklaracje konsumentów w kontekście wyboru produktów private label po zakończeniu pandemii COVID-19 opracowała międzynarodowa firma doradcza Brain & Company. Pandemia była oczywiście czynnikiem, który przyczynił się do wzrostu popularności marek własnych, między innymi ze względu na ich niższą cenę i konieczność oszczędzania pieniędzy oraz ograniczoną dostępność produktów markowych. Z zebranych przez firmę danych wynikają wnioski korzystne dla przedsiębiorstw handlowych, które w swoim portfolio posiadają produkty marek własnych. Mówią one o tym, że:

odsetek klientów, którzy po końcu pandemii w dalszym ciągu będą sięgać po marki własne jest o 26% wyższy niż tych osób, które deklarują rezygnację z ich kupowania;

najwyższy wzrost zainteresowania markami własnymi zauważalny jest w grupach najmłodszych konsumentów, tj. 18–40 lat (35%) oraz w grupie konsumentów zamożnych (36%).

Cena istotnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji zakupowej

Dla polskiego konsumenta najważniejszym elementem oferty, jaki wpływa na decyzję o zakupie, jest właśnie cena. Marka własna daje możliwość sprzedaży produktów po cenie niższej niż produkty rozpoznawalnych marek – m.in. ze względu na zoptymalizowane koszty produkcji czy zdecydowanie niższe koszty promocji i marketingu.

Niska cena pozwoliła docenić jakość i innowacyjność produktów private label. Stąd też ich popularność zaczęła rosnąć w wielu branżach, a w szczególności w sektorze dóbr szybkozbywalnych. Chemia motoryzacyjna, kosmetyki samochodowe czy chemia techniczna to także branże, w których produkty marek własnych cieszą się dużą popularnością.

Marki własne – szanse na rozwój firm handlowych

Rosnąca popularność marek własnych nie tylko wśród klientów o mniej zasobnych portfelach, ale także wśród tych, którzy generują wyższe dochody, daje szansę na rozwój przedsiębiorstw handlowych, działających na różną skalę i w różnych modelach. Wprowadzenie private label do portfolio swoich firm pozwoli rozwinąć się:

  • sieciom handlowym, posiadającym swoje punkty sprzedaży w wielu regionach;
  • lokalnym firmom handlowym, sprzedającym swoje produkty głównie w ograniczonym zasięgu terytorialnym;
  • sklepom internetowym, które dzięki markom własnym mogą odróżnić swoje oferty od rosnącej w tym sektorze konkurencji.

Artykuły private label branży chemii motoryzacyjnej, chemii technicznej czy kosmetyków samochodowych możesz wprowadzić do portfolio swojej firmy dzięki współpracy z firmą ONDO.

Sprawdź także artykuł: Jak marka własna pomoże rozwinąć Twoją firmę?


skontaktuj się z nami

+48 605 549 703