Krótka historia private label – skąd wzięła się marka własna i czym się różni od marek tradycyjnych
blog
artykuły branżowe, newsy, ciekawostki


Krótka historia private label – skąd wzięła się marka własna i czym się różni od marek tradycyjnych

Marka to unikalny znak, który wyróżnia produkt danego producenta od podobnego produktu, który pochodzi od innej firmy. Ponadto marka jest nośnikiem dodatkowych informacji, wartości i prestiżu, może być również gwarantem jakości. Na rynku pojawiły się – i zyskują coraz większy udział w sprzedaży detalicznej – marki własne. W niniejszym wpisie tłumaczymy, co różni markę producencką od marki własnej – sposobu na biznes, który możesz zrealizować z firmą ONDO.

Co odróżnia markę własną od tradycyjnej marki producenta?

W przypadku marek tradycyjnych właścicielem praw do ich nazwy, wizerunku, identyfikacji wizualnej, narracji, a przede wszystkim produktów i ich metody wytwarzania jest producent. Producenci komunikują za pomocą marki charakterystykę swoich produktów, gwarantują odpowiednio wysoką jakość czy dodatkowe wartości (np. dzisiaj marki często komunikują ekologiczność swoich produktów). Zyskują w ten sposób przewagę nad produktami nie markowymi, które uchodzą za mniej jakościowe.

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku private label. Tutaj właścicielem praw do znaku towarowego oraz całej identyfikacji i komunikacji marki, a przede wszystkim receptur wytwarzania dóbr nie jest producent, ale przedsiębiorstwo handlowe, które zleca produkcję wyspecjalizowanej i posiadającej odpowiednie know-how firmie produkcyjnej. To właśnie właściciel marki własnej ma prawo doglądać jakości i decydować o ostatecznym kształcie produktu.

O początkach marek własnych

Pierwsza marka własna powstała w roku 1869 i została wprowadzona na rynek przez brytyjską sieć sklepów Sainsbury. Dynamiczny rozwój marek własnych nastąpił jednak dopiero w latach 80. XX wieku, natomiast w Polsce w latach 90. Obecnie udział marek własnych w sprzedaży detalicznej wynosi w Europie średnio około 30%, natomiast w wybranych krajach sięga nawet 50%.

Rozwój marek własnych na przestrzeni lat

Marki własne od początku swojej obecności na rynku dominowały i nadal dominują w branży spożywczej. Obecnie popularne są również produkty private label w branży papierniczej oraz środków higienicznych (np. chusteczki, papiery toaletowy czy pampersy).

Jednakże coraz większe powodzenie produkty marek własnych zyskują też w branży chemicznej, m.in. w dziedzinach chemii motoryzacyjnej, technicznej, gospodarczej, kosmetyków samochodowych do detailingu, klejów oraz olejów i środków smarnych. To właśnie w tych branżach możesz zacząć wprowadzać na rynek produkty marek własnych, stworzonych we współpracy z ONDO.

Jakie znaczenie mają marki własne w dzisiejszych czasach?

Marki własne nie bez powodu cieszą się dzisiaj dużą popularnością. Przedsiębiorstwa handlowe mają dzięki nim szansę na poszerzenie zasięgu swojej działalności, zwiększenie marży czy zdobycie lojalności konsumentów. Natomiast tym ostatnim dają szansę na zakup niezbędnych produktów po niższej cenie (wpływają na nią m.in. zoptymalizowane koszty produkcji czy brak kosztów promocji), które zachowują wysoką jakość. O jakości produktów private label świadczy rosnący odsetek konsumentów, którzy uważają, że jakość produktów marek własnych nie odbiega od produktów marek producenckich.


Sprawdź także artykuł: Udział marek własnych w rynku w Polsce i Europieskontaktuj się z nami

+48 605 549 703