Jak konsumenci postrzegają produkty marek własnych?
blog
artykuły branżowe, newsy, ciekawostki


Jak konsumenci postrzegają produkty marek własnych?

Świadomość konsumencka nieustannie rośnie, a umiejętności zarządzania domowym budżetem stają się powszechne w coraz większej liczbie domostw. Skutkuje to m.in. wzrostem popularności produktów marek własnych. Zobacz jak przedstawiają się zachowania konsumenckie względem produktów private label.

Jak kryzys wpływa na zachowania konsumenckie?

Ostatnie dwa lata, podczas których gospodarka spowolniła z powodu pandemii, mocno odbiły się na zachowaniach konsumenckich i skłonnościach do wydawania pieniędzy. Coraz większa liczba konsumentów z wyprzedzeniem planuje swoje wydatki i szuka rozwiązań, które obniżyłyby koszty codziennego życia, nie wpływając jednocześnie na pogorszenie się jego poziomu. Dlatego też upowszechniła się idea tzw. inteligentnych zakupów (smart shopping), która polega na planowaniu domowego budżetu w taki sposób, aby kupować wyłącznie rzeczy niezbędne, w dodatku w możliwie najniższej cenie. W trend ten wpisują się produkty private label.

Jak konsumenci postrzegają markę własną?

Marka własna daje konsumentom poczucie dokonania przemyślanego zakupu, który jest gwarancją zachowania korzystnej relacji ceny do jakości. I właśnie na jakości i na cenie buduje się obecnie popularność produktów marek własnych. Konsumenci przestali bowiem kojarzyć produkty marek detalistów z niską jakością, a wynika to wprost z doświadczenia i przekonania się o ich jakości.

Ponadto konsumenci wysoko oceniają także dopasowanie ofert dóbr private label do ich indywidualnych potrzeb.

Czy konsumenci dostrzegają wady produktów private label?

Według konsumentów najsłabszymi stronami produktów marek własnych są przede wszystkim mniejsza atrakcyjność wizualna opakowań czy identyfikacji marki, a także mniejsze starania ich właścicieli w zakresie działań reklamowych i marketingowych (w tym również sposób ekspozycji produktów na półkach sklepowych). Jednakże na tle atrakcyjnych cen i korzystnej relacji ceny do jakości aspekty te nie przyczyniają się do spadku popularności marek własnych.

Najpopularniejsze kategorie produktów marek własnych

Marki własne mają najsilniejszą pozycję w branżach dóbr szybkozbywalnych, takich jak:

  • produkty spożywcze świeże i z dłuższą datą przydatności do spożycia;
  • artykuły chemiczne, m.in. chemia gospodarcza, kosmetyki samochodowe, chemia motoryzacyjna czy techniczna;
  • artykuły przemysłowe;
  • artykuły papiernicze.

Z firmą ONDO Twoja firma może rozwinąć swoją działalność handlową poprzez opracowanie i wyprodukowanie marek własnych w kategoriach produktów, takich jak kosmetyki samochodowe, chemia techniczna czy chemia motoryzacyjna.skontaktuj się z nami

+48 605 549 703