Innowacyjność produktów marek własnych
blog
artykuły branżowe, newsy, ciekawostki


Innowacyjność produktów marek własnych

Sieci handlowe i mniejsze punkty sprzedaży detalicznej dążą do powiększania zysków ze sprzedaży. Stąd też ich portfolia obfitują w coraz większą ilość produktów marek własnych. Wzrost popularności produktów private label wzrasta nie tylko z powodu znakomitej relacji ceny do jakości, ale też coraz większej innowacyjności i wpisywaniu się w coraz to bardziej zmieniające się oczekiwania konsumentów.

Co w oczach konsumentów odróżniało marki własne od marek rozpoznawalnych producentów?

Kiedy marki własne zaczęły pojawiać się w ofertach sieci handlowych, opinie na ich temat nie były zbyt pochlebne, gdyż produkty te kojarzyły się głównie z niską jakością. Dlatego sięgali po nie przede wszystkim konsumenci o mniejszej zasobności portfela, którzy szukali oszczędności przy zakupie dóbr szybkozbywalnych.

Postrzeganie marek własnych dzisiaj

Postrzeganie private label na przestrzeni lat uległo znacznemu polepszeniu i wynika wprost z pozytywnych doświadczeń konsumentów z produktami private label. Przekonali się oni między innymi o ich wysokiej jakości, a także zaczęli doceniać coraz bardziej atrakcyjne wizerunki marek własnych. Poskutkowało to tym, że obecnie w Polsce udział produktów private label w rynku przekracza 30%, a w niektórych krajach Europy, np. w Szwajcarii, sięga nawet 50%.

Pozytywny odbiór produktów private label wynika dzisiaj między innymi z bardzo korzystnego stosunku ceny do jakości oraz coraz lepszym wizerunkom marek własnych, które zwracają na siebie uwagę na półkach sklepowych i przekonują klientów do siebie m.in. atrakcyjnym designem opakowań i etykiet. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że w parze z markami własnymi coraz częściej idą innowacje.

Innowacyjność produktów marek własnych

Posiadanie marek własnych w ofercie jest bardzo korzystne i pozwala w istotny sposób rozwijać swoją firmę handlową. Jednakże, żeby firma mogła realizować zakładane cele biznesowe, produkty private label muszą się sprzedawać. W dzisiejszych czasach wysoką sprzedaż można osiągnąć nie tylko dzięki konkurencyjnej cenie, ale również dzięki innym aspektom, które pozwolą rywalizować im z produktami rozpoznawalnych marek.

Właśnie dlatego produkty marek własnych wnoszą ze sobą na rynek innowacje. Nie są to jedynie innowacje technologiczne, które poprawiają ich właściwości i skuteczność działania, ale również pewne aspekty około produktowe, np.:

  • odpowiedzialna, zrównoważona produkcja;
  • wykorzystywanie odzyskanych surowców do produkcji opakowań;
  • stosowanie bardziej przyjaznych dla zdrowia lub środowiska składników.

Tego rodzaju innowacje zwykle podnoszą ceny artykułów rozpoznawalnych marek. Tymczasem marki własne, nawet pomimo zastosowania tychże innowacji, wciąż pozostają na niższy segmencie cenowym, nie tylko przekonując do siebie atrakcyjną ceną, ale również rozwijając dany rynek.skontaktuj się z nami

+48 605 549 703