Dlaczego wymiana oleju jest tak istotna?
blog
artykuły branżowe, newsy, ciekawostki


Dlaczego wymiana oleju jest tak istotna?

Wokół wymiany oleju silnikowego narosło wiele mitów i teorii spiskowych, według których wymiana oleju jest nie tylko zbędna, ale wręcz obniża jakość i osiągi jednostki napędowej. Jednak my trzymamy się faktów i podpowiadamy, dlaczego należy regularnie wymieniać olej silnikowy.

Świeży olej – gwarancja czystego silnika

Na poziom eksploatacji silnika ogromny wpływ ma chemia motoryzacyjna. Jedną z funkcji oleju silnikowego jest oczyszczenie go z zanieczyszczeń powstających w wyniku spalania paliwa, a także dostających się do jednostki wraz z powietrzem. Jednym z rodzajów zanieczyszczeń występujących w dużej ilości jest sadza. O ile oleje radzą sobie z jej usuwaniem dość dobrze, o tyle jeśli dojdzie do nagromadzenia jej w zbyt dużej ilości, wówczas zaczną się zatykać kanały olejowe, oraz osadzania się sadzy w różnych częściach silnika.

Nie wszystkie zanieczyszczenia powstałe w wyniku spalania paliwa zostają usunięte przez wydech czy zneutralizowane przez katalizatory. Część z nich trafia niestety do oleju, pogarszając jego właściwości chłodzące oraz smarne. Wzrasta również przez to lepkość oleju ponad przewidziane dla danej klasy oleju wartości.

Rozrzedzenie oleju

Tutaj rzecz jest zależna od stylu jazdy, bowiem im dłużej silnik pracuje na wzbogaconej mieszance (np. podczas jazdy po mieście), tym więcej paliwa przedostaje się do oleju, powodując jego rozrzedzenie. Sprawia to, że lepkość oleju ulega pogorszeniu i nie gwarantuje on już tak dobrych właściwości smarnych, jak olej nierozrzedzony.

Wpływ zjawiska ścinania na jakość oleju

Negatywny wpływ na właściwości oleju mają jednak nie tylko zanieczyszczenia. Przypomnijmy, że olej jest regularnie poddawany działaniu wysokiej temperatury, obciążeniom oraz tarciu mechanicznemu. Przez te czynniki ścinaniu ulegają cząsteczki dodatków uszlachetniających zawartych w oleju (polimerów), co znacząco obniża jego właściwości zarówno fizyczne, jak i chemiczne oraz osłabia trwałość filmu smarowego.

Czym grozi jazda ze zużytym olejem?

Zużyty olej w wyraźnym stopniu pogarsza pracę silnika, przyczyniając się do spadku osiągów i zwiększenia poziomu jego wyeksploatowania. W dłuższej perspektywie może to prowadzić również do awarii jednostki napędowej. Jakie szkody może spowodować jazda na zużytym oleju?

  • Osady z zanieczyszczeń utrudniają przepływ oleju, przez co mniejsza jego ilość dostaje się do odległych miejsc silnika, takich jak turbosprężarka czy głowica.
  • Zmieniona lepkość powoduje opóźnienie w prawidłowym nasmarowaniu wszystkich elementów, między innymi łańcucha rozrządu. Wydłuża się przez to czas pracy na sucho.
  • Efektem mogą być poważne usterki, takie jak na przykład całkowita awaria turbosprężarki lub zniszczenie układu zaworowego.

Trzymaj się zaleceń producentów

Wymianę oleju powinno się przeprowadzać co najmniej z taką częstotliwością, jaką zalecają producenci pojazdów. Zwykle wynosi ona około 10-15 tysięcy kilometrów przebiegu. Jednakże warto pomyśleć o wymianie oleju nawet częściej, szczególnie przy intensywnej eksploatacji. Z kolei w przypadku mniej intensywnego używania pojazdu, olej powinien być wymieniany raz w roku. Szczególnie powinni pomyśleć o tym właściciele flot pojazdów, którym producenci często oferują wydłużony przebieg na jednym oleju, by zachęcić ich do zakupu właśnie ich samochodów. W rzeczywistości niestety często ma to niewiele wspólnego z rzeczywistą i skuteczną wydajnością pracy silnika na jednym oleju.


Sprawdź także artykuł: Statyczna i dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów – poznaj różniceskontaktuj się z nami

+48 605 549 703