X
Dlaczego warto inwestować w marki własne i tworzyć ich portfolio?
Home / Artykul
blog
artykuły branżowe, newsy, ciekawostki


Dlaczego warto inwestować w marki własne i tworzyć ich portfolio?

Produkty marek własnych cieszą się coraz większą popularnością wśród konsumentów również w Polsce, gdzie ich udział w rynku osiągnął już ponad 30%. Rosnąca popularność tego typu produktów oraz nieustannie zwiększająca się świadomość konsumentów na temat ich jakości sprawiają, że private label staje się coraz bardziej opłacalną inwestycją. Poznaj korzyści z wprowadzenia na rynek produktów pod marką własną.

Czym jest private label?

Pojęcie marki własnej opisaliśmy już w poprzednich wpisach na blogu. Przypomnijmy jedynie pokrótce, że model ten polega na zleceniu produkcji danego artykułu przedsiębiorstwu specjalizujacemu się w danej branży, a następnie wprowadzenie go na rynek pod marką własnego przedsiębiorstwa lub brandem wykreowanym całkowicie od nowa. W tym wpisie skupimy się głównie na korzyściach płynących z takiego modelu handlowego.

Produkty marki własnej – jakie niosą korzyści?

Rosnąca popularność produktów marek własnych w Polsce wynika nie tylko ze zwiększonej świadomości na temat ich jakości, ale również z faktu, że trzeba za nie zapłacić cenę niższą niekiedy nawet o 20-40%. W Polsce cena wciąż ma kluczowe znacznie w czasie podejmowania decyzji o zakupie. Dlatego produkty private label dla wielu konsumentów stanowią pierwszy wybór. Ten model przynosi korzyści nie tylko dla konsumentów, ale również do przedsiębiorstw handlowych.

Optymalizacja kosztów produkcji

Samodzielna produkcja wymaga ogromnych nakładów finansowych – począwszy od zbudowania zaawansowanej technologicznie linii produkcyjnej, a skończywszy na utrzymaniu ruchu i całej kadry pracowniczej. Zlecenie produkcji doświadczonej firmie pozwoli uniknąć tych kosztów, znacznie zniweluje ryzyko jakiegokolwiek błędu podczas produkcji czy wreszcie zagwarantuje wysoką jakość. Finalnie umożliwia wprowadzenie na rynek produktu po niższej cenie.

Niższe koszty marketingowe

Wprowadzając na rynek produkty private label, nie dystrybuujesz cudzej marki. Oznacza to, że obniżają się koszty utrzymania artykułów na półkach sklepowych, likwiduje się również problem opłacenia marży. Jednak co najważniejsze – jesteś jedynym dystrybutorem tej marki produktów, co oznacza, że omijasz konieczność konkurencji z innymi przedsiębiorstwami handlowymi w sprzedaży podobnych artykułów.

Budowa własnej marki

Marka oraz jej wartości i identyfikacja wizualna stanowią dzisiaj istotny kapitał przedsiębiorstwa. To właśnie marka jest tym, co konsument obdarza zaufaniem i poleca swoim znajomym. To ona stanowi dowód jakości produktu lub skuteczności usługi. Inwestowanie we własną markę jest de facto inwestowaniem w zaufanie i lojalność klienta.

Zbuduj szeroką ofertę

Pod własną marką możesz zbudować szeroką ofertę uzupełniających się produktów. Branża chemii technicznej i motoryzacyjnej w szczególności sprawia ku temu sprzyjające warunki. Pod własnym brandem możesz bowiem wprowadzić na rynek np. serie produktów aerozolowych do poszczególnych części pojazdu, środki smarne do maszyn czy wreszcie pełen zestaw preparatów do autodetailingu.

Sprzedaj swój produkt tam, gdzie go nie ma

Private label umożliwia wprowadzenie na rynek nowego produktu, co na starcie daje przewagę nad konkurencją, która teraz będzie musiała dążyć do przygotowania podobnego lub lepszego produktu. Oprócz tego możesz zagarnąć dla siebie segment rynku, na którym Twojego produktu jeszcze nie ma – jeśli ktoś inny sprzedaje podobny artykuł na przykład jedynie w segmencie premium, własna marka pozwoli Ci zaoferować go klientom z mniejszym budżetem.

Wybieraj najkorzystniejsze kanały sprzedaży

Posiadanie własnej marki daje Ci pełną dowolność doboru kanałów sprzedaży. Możesz rozprowadzać go w swoich punktach sprzedaży stacjonarnej oraz w firmowym sklepie internetowym. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dystrybuować go również przez inne przedsiębiorstwa handlowe lub wykorzystać ogromny potencjał platform sprzedażowych, takich jak Allegro czy E-Bay.