Czyszczenie i pielęgnacja opon
blog
artykuły branżowe, newsy, ciekawostki


Czyszczenie i pielęgnacja opon

Pielęgnowanie i czyszczenie opon jest dość rzadko poruszanym tematem, a jednak to właśnie opony są jedynym elementem pojazdu, który mają kontakt z nawierzchnią drogi. Podpowiadamy, jak zadbać o opony, bo zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Dlaczego warto pielęgnować opony?

Zła kondycja opon negatywnie wpływa na stan techniczny całego pojazdu, a ten z kolei jest częstą przyczyną wypadków drogowych. Tymczasem wielu kierowców nie poświęca oponom więcej czasu niż to konieczne w momencie sezonowej wymiany lub dopompowania. Niestety takie zaniedbanie może obniżać bezpieczeństwo na drodze.

Drugi aspekt dbania o opony to czysta ekonomia. Żywotność regularnie pielęgnowanych opon jest znacznie dłuższa, dzięki czemu rzadziej zachodzi konieczność zakupu nowego kompletu. Co prawda nie powinno się jeździć na oponach starszych niż sześcioletnie, jednak regularnie pielęgnowane opony utrzymają przez ten czas znacznie lepszą kondycję.

Nie można pominąć oczywiście waloru estetycznego. Dla wielu właścicieli pojazdów lśniące i czarne opony to obowiązkowy punkt detailingu. Jaki sens ma czyszczenie opon, które mają nieustanny kontakt z nawierzchnią? Przy regularnym czyszczeniu efekt czarnej i lśniącej opony można utrzymać nawet przez kilka tygodni.

Zacznij od mycia

Przed pokryciem opon środkiem pielęgnacyjnym należy je dokładnie wyczyścić. Jak to zrobić?

  • Spłucz opony z większych zabrudzeń – skieruj strumień myjki ciśnieniowej i pozbądź się błota i kamieni, które utknęły w bieżniku.
  • Przejdź do mycia właściwego – możesz szorować opony przy pomocy gąbki i szamponu lub użyć aktywnej piany, która rozpuści zacieki i inne zabrudzenia na oponach. Jednak chemia samochodowa na bazie wosków może obniżać przyczepność, dlatego lepiej jej unikać.
  • Spłukiwanie – po kilku minutach spłucz resztki piany wraz z zabrudzeniami. Po spłukaniu nie zapomnij o wysuszeniu opon lub pozostawieniu ich do wyschnięcia.

W sklepach motoryzacyjnych nie brakuje środków stworzonych specjalnie z myślą o czyszczeniu opon. Warto pomóc sobie także pędzlem lub szczotką.

Jak zabezpieczyć opony?

Preparaty do pielęgnacji występują w różnej formie. W zależności od swoich preferencji możesz skorzystać z pianek, żelów lub środków w atomizerze. Ich działanie wydłuża żywotność opon poprzez podniesienie ich odporności na działanie promieni UV, soli i warunków atmosferycznych. Dla wielu kierowców równie ważne jest nabłyszczenie opon i nadanie im efektu połyskującej czerni. Wśród środków do pielęgnacji opon znajdziesz:

  • nabłyszczacze – mają formę pianki, mleczka lub sprayu, nadają oponom połysk;
  • czernidła – posiadają dodatek czarnego barwnika, dlatego uważaj, by nie spryskać nim felg lub lakieru, gdyż plamy z czernidła mogą być trudne do usunięcia;
  • dressingi – wybierają je zapaleni detailerzy, są to specjalistyczne środki do pielęgnacji opon, a ich efekty są widoczne przez dłuższy czas.

Jak użyć preparatu?

Środek do konserwacji opon nałóż na boczną powierzchnię opon i wetrzyj dokładnie w gumę. Pamiętaj jednak, by unikać bieżnika, ponieważ pod wpływem preparatów obniży się się jego przyczepność do nawierzchni. Równie istotne jest, by środek nie trafił na tarcze hamulcowe, na których nie powinien znaleźć się żadne środek zmniejszający tarcie.

Podsumowanie

Dbanie o opony wymaga poświęcenia im odrobiny czasu podczas mycia samochodu, a także sezonowej wymiany. W perspektywie bezpieczeństwa na drodze, wydłużenia ich żywotności, a także atrakcyjnego wyglądu jest to naprawdę niewiele wymagająca inwestycja.


Sprawdź także artykuł: Jak skutecznie wyprać tapicerkę materiałową?skontaktuj się z nami

+48 605 549 703