X
4 etapy rozwoju własnej marki na rynku FMCG
Home / Artykul
blog
artykuły branżowe, newsy, ciekawostki


4 etapy rozwoju własnej marki na rynku FMCG

Od momentu pojawienia się marek własnych na rynku ich pozycja i znaczenie zmieniały się, doprowadzając do tego, że dzisiaj marka private label jest czymś zupełnie innym niż przed kilkunastoma laty. Poznaj etapy rozwoju marek własnych i przekonaj się, że są one dzisiaj bardzo opłacalną inwestycją dla wielu firm handlowych, m.in. w branży chemii motoryzacyjnej, chemii technicznej czy kosmetyków samochodowych.

I etap obecności własnych marek na rynku

Marki własne zaczęto wprowadzać do ofert sieci handlowych w celu osiągnięcia pozycji lidera cenowego w danym sektorze. Niska cena nierzadko szła w parze z niską jakością produktów, które obejmowały podstawowe grupy towarowe i nie oferowały żadnych innowacyjnych rozwiązań. Branding produktów private label w pierwszej fazie ich obecności na rynku nawiązywał bezpośrednio do marki sieci handlowej, a także implikował niską cenę detaliczną poprzez oszczędność we wzornictwie opakowań.

Sieci detaliczne odeszły od tej generacji marek własnych, gdyż ze względu na ich słabą jakość duża liczba konsumentów zraziła się do marek własnych w ogóle. W sektorze dóbr szybkozbywalnych model ten nie jest już rozwijany.

II etap obecności własnych marek na rynku

Drugiej generacji marek własnych zaczęły towarzyszyć bardziej zróżnicowane cele wprowadzenia ich do oferty. Oprócz utrzymania pozycji lidera cenowego sieci handlowe znalazły w markach własnych sposób na:

  • konkurowanie z dyskontami;
  • obniżenie siły przetargowej potentatów w danej kategorii produktów;
  • podniesienie marży na danej kategorii produktów.

Na tym etapie obecności marek własnych w ofertach firm handlowych cena wciąż miała pozostać możliwie najniższa. Produkty natomiast były mocno zbliżone do tych, które oferowali liderzy w danej kategorii produktowej. W kwestii brandingu zmieniło się niewiele, gdyż był najczęściej tożsamy z marką sieci sprzedaży, która wprowadzała produkty do swojego portfolio.

W tej generacji jakość produktów była już zdecydowanie bardziej satysfakcjonująca dla konsumentów. Marki własne wciąż obejmowały podstawowe asortyment, a ich wolumen sprzedaży był utrzymywany na wysokim poziomie.

III generacja własnych marek

Na kolejnym etapie marki własne zaczęły oferować znacznie lepszą jakość, zbliżoną do tej, jaką oferują marki rozpoznawalnych producentów. Cena produktów private label pozostawała bardzo atrakcyjna dla konsumentów. Branding natomiast zaczął odbiegać od marki sieci handlowej, oferując produkty w przyciągających wzrok opakowaniach, komunikujących o wysokiej jakości i ogólnej atrakcyjności produktów.

Cele wprowadzania marek własnych przez sieci detalistów do swojej oferty ponownie nieco się zmieniły. W tej generacji marki własne miały oferować bardzo atrakcyjny stosunek ceny do jakości. Ponadto marki własne miały pomóc w podniesieniu siły przetargowej w porównaniu do marek producentów, a także podniesienie marży i związanie się z dostawcami, którzy są w stanie zagwarantować określone warunki jakościowe i ilościowe.

Na tym etapie marki własne zaczęły wykraczać poza podstawowy zakres produktów, a także oferować klientom własne koncepty produktów i rodzin uzupełniających się artykułów.

IV generacja private label

Marki własne przestały być obecnie utożsamiane z niską jakością i podstawowym zakresem produktów. Oprócz wysokiej jakości marki własne zaczęły oferować także innowacyjne rozwiązania oraz produkty z segmentu premium i produkty niszowe. W kwestii brandingu marki własne obecnie bardzo wyróżniają się od marki głównej detalisty, implikując konsumentom wysoką jakość i ogólną atrakcyjność produktów.

Wprowadzania do oferty marek własnych ma dzisiaj na celu stałe poszerzanie grupy odbiorców, podniesienie lojalności konsumentów, a także dalsze optymalizowanie wysokości marży, gwarantując satysfakcjonujące zyski ze sprzedaży.

Wykorzystaj potencjał marek własnych do rozwoju swojej firmy

Biorąc pod uwagę współczesną generację marek własnych, liczne korzyści płynące z wprowadzenia ich do swojej oferty oraz nieustający rozwój tego modelu sprzedaży detalicznej, wiele sieci handlowych oraz mniejsze punkty sprzedaży detalicznej decyduje się na uzupełnienie swojego portfolio o produkty private label. Jeśli widzisz potencjał do rozwoju swojej firmy poprzez oferowanie klientom produktów z zakresu chemii technicznej, chemii motoryzacyjnej lub kosmetyków samochodowych, skontaktuj się z ONDO.skontaktuj się z nami

Krzysztof Kubit
+48 605 549 705